College of Computing & IS
BIG Lab 2 CIT Conference Room EASLIS-LT 1 EASLIS-LT 2 EASLIS-LT 4 EASLIS-Seminar Room LLT 1A LLT 1B LLT 2A LLT 2B LLT 2C LLT 3A LLT 3B LLT 4A LLT 4B LLT 5A LLT 5B LLT 6A LLT 6B LT 6C LT 6D Lab 2B (Block A, 2nd Floor) Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor) Multimedia Lab Seminar Room 4B (level 4) Lab 1
M
o
n
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- --- IST-1
Flavia Namagembe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-3
KIDAAGA
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
--- --- --- --- --- --- --- --- CS-PhD
Ernest Mwebaze
PCS 9202 Advances in Computer Vision &Image Processing
---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-2
KHAN
BLS 2113 Document Classification I
--- --- BRAM-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
BIT-3
Daudi Jjingo
BIS 2107 Human Computer Interaction
CS-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
SE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4100 Software Engineering Project I
--- --- BRAM-1, BLIS-1
NINA
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
--- --- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- --- IST-1
Hasifah Namatovu
IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
--- --- SE-3
Jacob Katende
CSC 3119 User Interface Design
CS-3-Elec 1
Fiona Tulinayo
BIS 3100 Modeling and Simulation
CS-3-Elec 3
Joseph Lwomwa
CSC 3115 Advanced Programming
IST-2
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
--- --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-2
ABIDI
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
BLIS-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
BLIS-3
KAWALYA
BLS 3116 Preservation and Conservation
--- --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- CS-1
John Kizito
CSC 1107 Structured Programming
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- IST-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- SE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
--- --- CS-2
Ernest Mwebaze
CSC 2114 Artificial Intelligence
BRAM-2
KASUJJA
BRM 2105 Research Methods
BLIS-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
--- SE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
--- CS-3
Raymond Mugwanya
CSC 3119 User Interface Design
BLIS-2
SENDIKADIWA
BLS 2107 Editing
--- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- SE-3
Brian Muchake
BSE 3104 Software metrics
--- --- --- --- --- BRAM-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
BRAM-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-3
OKELLO-OBURA
BLS 3123 Research Methods
--- --- --- --- --- IST-EVE-1
Hasifah Namatovu
IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
--- CS-EVE-3-Elec 1
Fiona Tulinayo
BIS 3100 Modeling and Simulation
BLIS-EVE-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
SE-EVE-3
Jacob Katende
CSC 3119 User Interface Design
BRAM-EVE-3
KAWALYA
BRM 3103 Preservation and Conservation
CS-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
BRAM-EVE-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
BIT-EVE-3
Daudi Jjingo
BIS 2107 Human Computer Interaction
IST-EVE-2
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
SE-EVE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
BIS-EVE-3
Amon Muteganda
BIS 3100 Modeling and Simulation
CS-EVE-3-Elec 3
Joseph Lwomwa
CSC 3115 Advanced Programming
BLIS-EVE-2
SENDIKADIWA
BLS 2107 Editing
BRAM-EVE-1
MUZAKI
BLS 1111 Information Technology 1
--- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MCS-1, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-SE, MDSE-1-option-MC
Rehema Baguma
MCN 7109 Requirements Engineering
EASLIS-MSC-1, EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-1
KASUJJA
MSC 7101 Research Methods
--- --- EASLIS-RAM-2
LUYOMBYA
MRM 7301 Dissertation Phase I
--- BIS-EVE-3, BIT-EVE-3
Peter Nabende
BIS 3105 Intelligent Systems
--- MCS-2, MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec1
Grace Kamulegeya
MCN 8103 Multimedia Communication Systems
CS-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
MIT-1, MIS-1
Gilbert Maiga
MIS 7100 Systems Analysis and Design/MSC 7108 Information Systems Analysis
MIS-2-option-ISM, MIT-2-option-IM
Agnes Nakakawa
MIS 8116 Enterprise Integration & Collaborative Communication
--- --- ---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
--- --- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
NINA
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
--- BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
CS-EVE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
BRAM-EVE-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
BLIS-EVE-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
SE-EVE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4100 Software Engineering Project I
--- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- IST-EVE-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
SE-EVE-3
Brian Muchake
BSE 3104 Software metrics
--- --- CS-EVE-3
Raymond Mugwanya
CSC 3119 User Interface Design
IST-EVE-2
Jacob Katende
IST 2103 Information System Security and Risk Management
--- --- --- ---
T
u
e
s
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- BIS-3
Amon Muteganda
BIS 3100 Modeling and Simulation
SE-3
Brian Muchake
BSE 3104 Software metrics
CS-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
CS-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
CS-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
--- --- SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
--- BLIS-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
BRAM-1
MUZAKI
BLS 1111 Information Technology 1
--- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- EASLIS-PhD
John Ngubiri
PLS 8106 Operational Research in Information Science
--- --- --- --- SE-2-Elec1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
--- --- --- --- --- CS-PhD
Josephine Nabukenya
PIS 9101 Advanced Research in IS: Facilitation of collaborative problem solving
---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- IST-1
Flavia Namagembe
CSC 1100 Computer Literacy
--- BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3109 Web Systems and Technologies II
--- BLIS-3
OMONA
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
--- --- --- BIS-3
Fiona Ssozi
BIS 3108 Information Systems Audit
IST-2
Jacob Katende
IST 2103 Information System Security and Risk Management
--- --- --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- CS-3
Rose Nakibuule
CSC 3118 Computer Science Project I
BRAM-1, BLIS-1
KAKONGORO
BRM 1102 Organisation and Office Systems
--- --- --- --- BLIS-2
SENDIKADIWA
BLS 2107 Editing
--- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- SE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
--- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- EASLIS-PhD
KIBANJA
PLS 8105 Research Paradigms in Information Science
IST-1
Asaph Tweheyo
COE 2105 Entrepreneurship
CS-1
Joseph Ssemwogerere
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
--- --- CS-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
--- CS-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
BRAM-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
--- IST-2
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
SE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
SE-4
Moses Ntanda
BSE 4101 Software Reliability and Testing
BRAM-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
BRAM-1, BLIS-1
NINA
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
BLIS-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
--- --- --- CS-PhD
Fiona Tulinayo
PIT 9102 Advanced Research Methodology
---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- SE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
BIS-3
Emily Bagarukayo
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-2
ABIDI
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
BLIS-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
--- --- --- BRAM-3
SEBULUME
BRM 3102 Management of Business Records
--- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
--- --- --- --- --- IST-EVE-1
Flavia Namagembe
CSC 1100 Computer Literacy
--- BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3109 Web Systems and Technologies II
--- SE-EVE-3
Brian Muchake
BSE 3104 Software metrics
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
CSC 2114 Artificial Intelligence
BRAM-EVE-2
ABIDI
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
BLIS-EVE-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
IST-EVE-2
Jacob Katende
IST 2103 Information System Security and Risk Management
SE-EVE-2-Elec1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
BIS-EVE-3
Fiona Ssozi
BIS 3108 Information Systems Audit
CS-EVE-3
Rose Nakibuule
CSC 3118 Computer Science Project I
BRAM-EVE-1
MUZAKI
BLS 1111 Information Technology 1
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1107 Structured Programming
--- --- --- --- BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 1213 Analysis of Information Systems
18:00 - 19:00 --- MCS-1, MDSE-1-option-SE
Engineer Bainomugisha
MCN 7105 Structure and Interpretation of Computer Programs
EASLIS-MSC-1
KIYINGI
MSC 7108 Information Systems Analysis
EASLIS-RAM-1
SENDIKADIWA
MRM 7104 Communication and Technical Writing
EASLIS-RAM-2
LUYOMBYA
MRM 7301 Dissertation Phase I
--- CS-EVE-1
Joseph Ssemwogerere
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
--- CS-EVE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
MIT-2-option-IM
Aminah Zawedde
MIT 8110 Computer Security
MIT-1, MIS-1, MDSE-2-option-MC, MDSE-2-option-SE, MDSE-2-option-CN
Hasifah Namatovu
MIS 7110 Database Systems/MCN 8106 Database Design
MIS-2-option-ISM
Peter Wakholi
MIS 8117 Business Process Modelling & Analysis
MCS-2
Emily Bagarukayo
MCS 8103 Operating Systems Theory and Design
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
--- BIT-EVE-3
Daudi Jjingo
BIS 2107 Human Computer Interaction
SE-EVE-1
Benjamin Kanagwa
BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
BRAM-EVE-1
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills and Practice
BRAM-EVE-3
KIDAAGA
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
BLIS-EVE-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
BLIS-EVE-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
IST-EVE-2
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
--- --- ---
20:00 - 21:00 --- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7102 Records Management
--- --- IST-EVE-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
CS-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
SE-EVE-3
Jacob Katende
CSC 3119 User Interface Design
SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
--- BLIS-EVE-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
CS-EVE-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
--- ---
W
e
d
n
e
s
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- EASLIS-PhD
KIGONGO-BUKENYA
PLS 8103 Theory of Information Science
--- --- BIT-3
Henry Serugunda
BIT 3108 IT Project Management
SE-1
Richard Mayanja
BIS 1100 Foundations of Informatiom Systems
BLIS-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
--- CS-2-Elec2
Deborah Mudali
CSC 2113 Software Engineering
--- --- --- SE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
--- --- --- --- --- --- --- CS-PhD
Engineer Bainomugisha
PSE 9102 Science of Computer Programming
---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- IST-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
CS-1
May Namuddu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- CS-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
IST-2
Brian Muchake
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
--- --- --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- IST-1
Agnes Nakakawa
IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
Albert Bitwire
BSE 2105 Formal Methods
--- --- --- SE-3-Elec2, BIT-3-Elec3
Drake Mirembe
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
--- SE-4
Moses Ntanda
BSE 4101 Software Reliability and Testing
--- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- CS-1
Barbara Nansamba
CSC 1108 Individual Project 1
--- BRAM-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
--- --- BRAM-1
MUZAKI
BLS 1111 Information Technology 1
--- IST-2
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
--- CS-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
--- --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- EASLIS-PhD
John Ngubiri
PLS 8106 Operational Research in Information Science
IST-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
--- --- --- --- --- --- --- BIS-3
Peter Wakholi
BIS 3103 Project in Information Systems I
IST-2
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
BLIS-3
OKELLO-OBURA
BLS 3123 Research Methods
--- BLIS-2
KHAN
BLS 2113 Document Classification I
--- BRAM-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
--- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- BRAM-3
KAWALYA
BRM 3103 Preservation and Conservation
--- --- CS-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
BRAM-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
SE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
--- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-3
OKELLO-OBURA
BLS 3123 Research Methods
--- --- --- --- --- IST-EVE-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
CS-EVE-1
Barbara Nansamba
CSC 1108 Individual Project 1
CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2
Albert Bitwire
BSE 2105 Formal Methods
SE-EVE-1
Benjamin Kanagwa
BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
CS-EVE-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
SE-EVE-3-Elec2, BIT-EVE-3-Elec3
Drake Mirembe
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
SE-EVE-3-Elec3
Tushabe Moses
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
BRAM-EVE-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
--- IST-EVE-2
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
KAKONGORO
BRM 1102 Organisation and Office Systems
--- BIS-EVE-3
Amon Muteganda
BIS 3100 Modeling and Simulation
--- --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MCS-1, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC, MDSE-1-option-SE
John Ngubiri
MIT 7116 Research Methodology
EASLIS-MSC-1
KIGONGO-BUKENYA
MSC 7109 Information Sources and Services
EASLIS-RAM-1
NAIBOKA
MRM 7103 Documentary Heritage and Society
--- --- IST-EVE-1
Agnes Nakakawa
IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
SE-EVE-1
Richard Mayanja
BIS 1100 Foundations of Informatiom Systems
MIS-2-option-IST, MIT-2-option-IM-Elec3, MIT-2-option-IW
Paul Ssemaluulu
MIT 8116 Multimedia and Emerging Technologies
BIT-EVE-3
Emma Mugejjera
BIT 3111 Information Technology Project I
CS-EVE-2-Elec2
Deborah Mudali
CSC 2113 Software Engineering
--- IST-EVE-2
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
SE-EVE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
CS-EVE-3
Rose Nakibuule
CSC 3118 Computer Science Project I
--- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
NINA
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
MIT-1, MIS-1
Mercy Amiyo
MIT 7116 Research Methodology
MIT-2-option-IM-Elec2
Florence Kivunike
MIT 8115 Corporate Network Management
MCS-2
Ernest Mwebaze
MCS 8100 Artificial Intelligence
--- ---
19:00 - 20:00 BRAM-EVE-3
SEBULUME
BRM 3102 Management of Business Records
--- --- CS-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
BRAM-EVE-2
ABIDI
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
BLIS-EVE-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
BRAM-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
--- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- SE-EVE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
SE-EVE-4
Moses Ntanda
BSE 4101 Software Reliability and Testing
BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
SE-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
CS-EVE-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- --- --- ---
T
h
u
r
s
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- EASLIS-PhD
OKELLO-OBURA
PLS 8107 Seminar
CS-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
CS-1
May Namuddu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- --- BIS-3
Amon Muteganda
BIS 3100 Modeling and Simulation
CS-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
--- --- IST-2
Brian Muchake
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
--- --- --- --- --- --- --- --- CS-PhD
Gilbert Maiga
PCS 9101 Philosophy of Computing
---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- SE-1
Benjamin Kanagwa
BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
--- --- --- --- CS-3
Raymond Mugwanya
CSC 3119 User Interface Design
--- --- --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- SE-3-Elec3
Tushabe Moses
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
--- BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3109 Web Systems and Technologies II
SE-1
Flavia Namagembe
CSC 1100 Computer Literacy
--- BLIS-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
CS-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
BRAM-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BLIS-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
--- BRAM-3
KIDAAGA
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
--- --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- CS-1
John Kizito
CSC 1107 Structured Programming
CS-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
BRAM-1
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills and Practice
BRAM-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
--- BLIS-1
KULISOOMA, Vincent Male
BLS 1111 Information Technology 1
--- BLIS-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
--- --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- SE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
--- --- BIS-3
Emily Bagarukayo
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
--- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- BIS-3, BIT-3
Peter Nabende
BIS 3105 Intelligent Systems
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
SE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- CS-2
Ernest Mwebaze
CSC 2114 Artificial Intelligence
BRAM-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
--- BLIS-2
MWANJE
BLS 1213 Analysis of Information Systems
SE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
BRAM-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
SE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
--- --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
--- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- IST-1
Asaph Tweheyo
COE 2105 Entrepreneurship
--- --- BRAM-1
SENONO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
--- --- BLIS-3
KAWALYA
BLS 3116 Preservation and Conservation
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4100 Software Engineering Project I
--- --- --- --- --- IST-EVE-1
Asaph Tweheyo
COE 2105 Entrepreneurship
CS-EVE-1
May Namuddu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3109 Web Systems and Technologies II
SE-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- BLIS-EVE-3
KAWALYA
BLS 3116 Preservation and Conservation
CS-EVE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
BRAM-EVE-1
SENONO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
BLIS-EVE-1
KULISOOMA, Vincent Male
BLS 1111 Information Technology 1
--- SE-EVE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
CS-EVE-3
Raymond Mugwanya
CSC 3119 User Interface Design
BRAM-EVE-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
--- BIS-EVE-3
Emily Bagarukayo
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
--- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
MIT-1
Evelyn Kigozi-Kahiigi
MIT 7115 Contemporary Issues in Information Technology
EASLIS-MSC-1
NALUMAGA
MSC 7105 Information, Gender and Society
EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7102 Records Management
EASLIS-MSC-2
KIWUWA
MSC 8105 Knowledge Organisation (Classification and Cataloguing)
--- CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1107 Structured Programming
BRAM-EVE-1
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills and Practice
SE-EVE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
BRAM-EVE-2
KASUJJA
BRM 2105 Research Methods
SE-EVE-4
Tonny Bulega
COE 2105 Entrepreneurship
MCS-2, MDSE-2-option-SE
Moses Ntanda
MCN 8108 Software Quality Assurance and Testing
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 1213 Analysis of Information Systems
MDSE-2-option-CN-Elec2, MDSE-2-option-MC
Julianne Sansa-Otim
MCN 8102 Telecommunications Policy and Standards
MCS-1-Elec1, MDSE-1-option-MC-Elec4
Daudi Jjingo
MCS 7116 Graph Theory
MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-SE-Elec3
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7103 System and Network Security
--- ---
19:00 - 20:00 IST-EVE-2
Brian Muchake
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
--- IST-EVE-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
--- SE-EVE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
BLIS-EVE-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
CSC 2114 Artificial Intelligence
BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
CS-EVE-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
BIT-EVE-3
Henry Serugunda
BIT 3108 IT Project Management
BRAM-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BIS-EVE-3
Emily Bagarukayo
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
--- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- --- BRAM-EVE-3
KAWALYA
BRM 3103 Preservation and Conservation
--- BIS-EVE-3
Amon Muteganda
BIS 3100 Modeling and Simulation
SE-EVE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
--- ---
F
r
i
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- EASLIS-PhD
KIBANJA
PLS 8105 Research Paradigms in Information Science
IST-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
--- --- --- --- --- BLIS-2
MWANJE
BLS 1213 Analysis of Information Systems
--- CS-3
Rose Nakibuule
CSC 3118 Computer Science Project I
--- BRAM-1, BLIS-1
KAKONGORO
BRM 1102 Organisation and Office Systems
BLIS-3
OKELLO-OBURA
BLS 3123 Research Methods
BIT-3
Henry Serugunda
BIT 3108 IT Project Management
--- --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- BRAM-3
KAWALYA
BRM 3103 Preservation and Conservation
--- SE-4
Tonny Bulega
COE 2105 Entrepreneurship
SE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
--- --- --- --- --- --- BIT-3
Daudi Jjingo
BIS 2107 Human Computer Interaction
--- --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BIT-3-Elec2
Raymond Mugwanya
CSC 3119 User Interface Design
--- --- BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
--- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- IST-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
--- SE-1
Flavia Namagembe
CSC 1100 Computer Literacy
--- SE-3-Elec2, BIT-3-Elec3
Drake Mirembe
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
CS-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
BRAM-1
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills and Practice
BLIS-1
KULISOOMA, Vincent Male
BLS 1111 Information Technology 1
IST-2
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
BLIS-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
--- --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- SE-3-Elec3
Tushabe Moses
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- SE-1
Benjamin Kanagwa
BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
--- --- SE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
BRAM-2
KASUJJA
BRM 2105 Research Methods
--- BRAM-3
SEBULUME
BRM 3102 Management of Business Records
SE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
--- BIT-3
Emma Mugejjera
BIT 3111 Information Technology Project I
BRAM-1
SENONO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
--- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-3
OMONA
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
--- --- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- IST-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- SE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- --- --- SE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 IST-EVE-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- --- --- --- CS-EVE-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
CS-EVE-1
May Namuddu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
SE-EVE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
SE-EVE-4
Moses Ntanda
BSE 4101 Software Reliability and Testing
BLIS-EVE-2
SENDIKADIWA
BLS 2107 Editing
BIT-EVE-3-Elec2
Raymond Mugwanya
CSC 3119 User Interface Design
CS-EVE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
BRAM-EVE-3
KIDAAGA
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
BLIS-EVE-1
KULISOOMA, Vincent Male
BLS 1111 Information Technology 1
IST-EVE-2
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
SE-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
SE-EVE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
BRAM-EVE-1
SENONO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
BIS-EVE-3
Peter Wakholi
BIS 3103 Project in Information Systems I
--- --- --- --- BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
18:00 - 19:00 MDSE-1-option-MC-Elec1, MDSE-1-option-SE
Benjamin Kanagwa
MCN 7102 Software Engineering
--- EASLIS-RAM-2
KIYINGI
MRM 7303 Knowledge Management Systems
EASLIS-MSC-1
OMONA
MSC 7106 Knowledge Organisation and Management
--- SE-EVE-3-Elec3
Tushabe Moses
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
BLIS-EVE-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
SE-EVE-3-Elec2, BIT-EVE-3-Elec3
Drake Mirembe
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
MIS-1, MCS-1
Agnes Rwashana
MIS 7102 Modelling and Simulation
MCS-2, MDSE-2-option-CN
Johnson Mwebaze
MCN 8100 Advanced Network Security
--- ---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2113 Document Classification I
--- --- IST-EVE-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
--- BLIS-EVE-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
SE-EVE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
SE-EVE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
--- --- CS-EVE-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
--- IST-EVE-2
Brian Muchake
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
KAKONGORO
BRM 1102 Organisation and Office Systems
--- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- --- --- --- BIT-EVE-3
Henry Serugunda
BIT 3108 IT Project Management
BRAM-EVE-3
SEBULUME
BRM 3102 Management of Business Records
--- --- --- ---
S
a
t
u
r
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- EASLIS-RAM-2
KADDU
MRM 7302 Research Seminar Series I
--- --- --- MCS-1-Elec2, MDSE-1-option-CN-Elec1, MDSE-1-option-MC, MDSE-1-option-SE-Elec4
Drake Mirembe
MCN 7106 Mobile Software and Content Development
--- --- --- --- --- --- --- --- MIS-2-option-IST
Richard Mayanja
MIS 8108 Business Intelligence and Data Mining
--- --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 -x- MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
Raymond Mugwanya
MIT 8104 Online Information Services
--- EASLIS-RAM-1
TINGO
MRM 7101 Organisation and Management Theories
EASLIS-MSC-2
OKELLO-OBURA
MSC 8104 Bibliometrics
IST-EVE-1
Asaph Tweheyo
COE 2105 Entrepreneurship
--- --- --- --- --- BRAM-EVE-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
--- CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
Patrick Ogao
CSC 3105 Computer Graphics
--- --- BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
--- --- --- MIT-1
Aminah Zawedde
MIT 7100 Information Security
--- ---
10:00 - 11:00 -x- --- IST-EVE-1
Flavia Namagembe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- --- --- BLIS-EVE-3
KAWALYA
BLS 3116 Preservation and Conservation
--- --- --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- EASLIS-MSC-1
KIWUWA
MSC 7107 Information Technology For Library and Information Services
--- MDSE-1-option-CN-Elec2, MDSE-1-option-SE-Elec1, MDSE-1-option-MC-Elec2
Grace Kamulegeya
MCN 7101 Principles of Mobile Computing
--- MDSE-1-option-CN-Elec3, MDSE-1-option-MC-Elec4
Tonny Bulega
MCN 7107 Communications Systems
SE-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- --- --- --- --- BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2113 Document Classification I
--- --- MCS-1
Unknown
MCS 7118 Advanced Programming
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2
Johnson Mwebaze
MCN 8104 Networking Programming
--- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
BRAM-EVE-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- MIS-2-option-ISM-Elec1, MIS-2-option-IST
Patrick Ogao
MIS 8110 GIS and Remote Sensing
--- --- --- --- ---
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC-Elec2, MDSE-1-option-SE-Elec1
Johnson Mwebaze
MCN 7100 Computer Networks
--- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-EVE-2
KASUJJA
BRM 2105 Research Methods
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- CS-PhD
Patrick Ogao
PIS 9201 Advanced Research in GIS
---
18:00 - 19:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
19:00 - 20:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
20:00 - 21:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 12/12/18 4:59 PM