College of Computing & IS
BLIS-1 BLIS-EVE-1 BRAM-1 BRAM-EVE-1 CS-1 CS-EVE-1 EASLIS-PhD IST-A-1 IST-B-1 IST-EVE-1 Phd- IS Phd- IT Phd- SE Phd-CS SE-1 SE-EVE-1 BLIS-2 BLIS-EVE-2 BRAM-2 BRAM-EVE-2 CS-2 CS-EVE-2 IST-2-A IST-2-B IST-EVE-2 SE-2 SE-EVE-2 BLIS-3 BLIS-EVE-3 BRAM-3 BRAM-EVE-3 CS-3 CS-EVE-3 IST-3-ISM-option IST-3-ITS-option IST-3-SD-option IST-EVE-3-ISM-option IST-EVE-3-ITS-option IST-EVE-3-SD-option SE-3 SE-EVE-3 SE-4 SE-EVE-4 EASLIS-MSC-1 EASLIS-RAM-1 MCS-1 MDSE-1-option-CN&MT MDSE-1-option-SE MIS-1 MIT-1 EASLIS-MSC-2 EASLIS-RAM-2 MCS-2 MDSE-2-option-CN MDSE-2-option-MC MDSE-2-option-SE MIS-2-option-ISM MIS-2-option-IST MIT-2-option-IM MIT-2-option-IW MHI-2
M
o
n
d
a
y
08:00 - 09:00 --- -x- --- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Fridah Katushemererwe
LLT 3B
-x- --- --- IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
Brian Muchake
LLT 3A
-x- --- --- --- --- --- -x- --- -x- BRM 2101 Information and Documentation Services
KADDU
LLT 4A
-x- --- -x- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Moses Nasinyama
LLT 6B
-x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
09:00 - 10:00 BRAM-1, BLIS-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 5B
-x- BRAM-1, BLIS-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 5B
-x- --- -x- --- --- -x- --- --- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
Evelyn Asio
LLT 2C
-x- --- -x- --- -x- --- -x- -x- IST-3-SD-option, IST-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
LLT 2A
--- IST-3-SD-option, IST-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
LLT 2A
-x- -x- -x- BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
Alex Mwotil
LLT 3B
-x- BSE 4101 Software Reliability and Testing
Johnson Mwebaze
LLT 4A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 -x- -x- CSC 1108 Individual Project 1
John Kizito
LLT 2B
-x- --- IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
Mark Magumba
LLT 1A
-x- Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
PIT 9102 Advanced Research Methodology
Fiona Tulinayo
Seminar Room 4B (level 4)
Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
PIT 9102 Advanced Research Methodology
Fiona Tulinayo
Seminar Room 4B (level 4)
--- Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
PIT 9102 Advanced Research Methodology
Fiona Tulinayo
Seminar Room 4B (level 4)
--- -x- --- -x- BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
BATTE
LLT 4A
-x- --- -x- IST 2103 Information System Security and Risk Management
Jacob Katende
LLT 2A
--- -x- --- -x- BLS 3116 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
LLT 1B
-x- --- -x-
CS-3-Elec 3
CSC 3115 Advanced Programming
Joseph Lwomwa
LLT 5A
-x- IST-3-ISM-option, IST-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
--- IST-3-ISM-option, IST-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
-x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 BLS 1106 Information Literacy
MUZAKI
LLT 4B
-x- BLS 1111 Information Technology 1
KIDAAGA
LT 6D
-x- -x- PLS 8103 Theory of Information Science
KIYINGI
PhD Seminar Room
MTH 1110 Basic Mathematics
James Kisoro
LLT 3A
-x- --- --- -x- --- -x- -x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 3B
-x- --- -x- --- -x- -x- --- -x-
CS-3-Elec 3
CSC 3115 Advanced Programming
Joseph Lwomwa
LLT 5A
-x- --- -x- -x- -x- CSC 3119 User Interface Design
Evelyn Asio
LLT 2C
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
12:00 - 13:00 --- -x- -x- --- -x- -x- --- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Davies Rwabu
LLT 2B
-x- --- -x- --- -x- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x-
CS-3-Elec 3
CSC 3115 Advanced Programming
Joseph Lwomwa
LLT 5A
-x- --- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -X- -X- -X- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -x- -x- -X- -x- -X- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
14:00 - 15:00 BLS 3120 Library Operations
MUTIBWA
LLT 4B
-x- BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
NAMUJUZI
LT 6D
-x- --- -x- --- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 1A
--- -x- --- --- PIS 9101 Presentation of Scientific Writing and Research Ethics
Swaib Kyanda Kaawaase
Seminar Room 4B (level 4)
--- --- -x- BRAM-2, BLIS-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x- BRAM-2, BLIS-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x- MTH 3105 Discrete Mathematics
John Kizito
LLT 3B
-x- --- --- -x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 5B
-x- --- -x- BRM 3101 Project Planning and Management
KALYOWA
LLT 2C
-x- --- -x- IST-3-ISM-option, SE-4
IST 3110 Business Process Management
Joyce Nakatumba-Nabende
LLT 5A
--- --- -x- -x- -x- --- -x- IST-3-ISM-option, SE-4
IST 3110 Business Process Management
Joyce Nakatumba-Nabende
LLT 5A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
15:00 - 16:00 -x- -x- --- -x- --- --- -x- --- --- --- CSC 1100 Computer Literacy
Ruth Mbabazi
LLT 2B
-x- -x- -x- -x- IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
Evelyn Asio
LLT 2A
--- -x- --- -x- BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
BUKIRWA
LLT 3A
-x- -x- --- -x- --- --- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
16:00 - 17:00 --- -x- --- -x- --- -x- --- --- --- -x- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- BSE 2106 Computer Networks
Alex Mwotil
LLT 3B
-x- --- -x- --- -x- -x- --- -x- --- -x- --- --- -x- -x- -x-
SE-3-Elec1
BSE 3105 Software Evolution
Joab Agaba
LLT 4A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
17:00 - 18:00 -x- BLS 1106 Information Literacy
MUZAKI
LLT 2C
-x- --- -x- CSC 1108 Individual Project 1
John Kizito
LLT 5A
-x- -x- -x- IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
Mark Magumba
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- CSC 1107 Structured Programming
Joab Agaba
LLT 4B
-x- BLS 2106 Reference and Information Service
MUTIBWA
LLT 4A
-x- BRM 2101 Information and Documentation Services
KADDU
LLT 1B
-x- BSE 2106 Computer Networks
Alex Mwotil
LLT 3B
-x- -x- IST 2102 Web Systems and Technologies I
Florence Kivunike
LLT 2A
-x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 5B
-x- --- -x- BRM 3103 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
BIG Lab 2
-x-
CS-EVE-3-Elec 3
CSC 3115 Advanced Programming
Joseph Lwomwa
LT 6D
-x- -x- -x- IST-EVE-3-ISM-option, IST-EVE-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
--- IST-EVE-3-ISM-option, IST-EVE-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
-x- CSC 3119 User Interface Design
Jacob Katende
LLT 3A
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Davies Rwabu
LLT 2B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x-
CS-EVE-3-Elec 3
CSC 3115 Advanced Programming
Joseph Lwomwa
LT 6D
-x- -x- -x- --- -x- -x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Tonny Bulega
LLT 6B
MSC 7107 Information Technology For Library and Information Services
BUKIRWA
EASLIS-Seminar Room
MRM 7102 Records Management
LUYOMBYA
EASLIS-LT 2
MCS-1, MDSE-1-option-SE-Elec1
MCN 7105 Structure and Interpretation of Computer Programs
Marriette Katarahweire
CIT Conference Room
--- MCS-1, MDSE-1-option-SE-Elec1
MCN 7105 Structure and Interpretation of Computer Programs
Marriette Katarahweire
CIT Conference Room
MIS 7120 Management for IS Professionals
Rehema Baguma
LLT 6A
MIT 7118 Object Oriented System Analysis and Design
Gilbert Maiga
Multimedia Lab
--- MRM 7302 Research Seminar Series I
OKELLO-OBURA
EASLIS-LT 4
MCS-2, MDSE-2-option-CN
MCN 8100 Advanced Network Security
Swaib Kyanda Kaawaase
MCS-2, MDSE-2-option-CN
MCN 8100 Advanced Network Security
Swaib Kyanda Kaawaase
MDSE-2-option-MC-Elec3, MDSE-2-option-SE
MCN 8105 Applied Software Project Management
Joseph Balikuddembe
MDSE-2-option-MC-Elec3, MDSE-2-option-SE
MCN 8105 Applied Software Project Management
Joseph Balikuddembe
MIS-2-option-ISM, MIT-2-option-IM
MIS 8116 Enterprise Integration & Collaborative Communication
Agnes Nakakawa
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)
MIS 8108 Business Intelligence and Data Mining
Brian Muchake
LT 6C
MIS-2-option-ISM, MIT-2-option-IM
MIS 8116 Enterprise Integration & Collaborative Communication
Agnes Nakakawa
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)
--- ---
19:00 - 20:00 -x- BLS 3120 Library Operations
MUTIBWA
LLT 4B
-x- BLS 1112 Communication Skills and Practice
KULISOOMA
LLT 2C
-x- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 1B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLS 2112 Document Cataloguing I
KIDAAGA
LLT 4A
-x- BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
BATTE
LLT 5A
-x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 3B
-x- -x- -x- --- -x- BLS 3123 Research Methods
KIYINGI
LLT 3A
-x- --- -x-
CS-EVE-3-Elec 3
CSC 3115 Advanced Programming
Joseph Lwomwa
LT 6D
-x- -x- -x- IST-EVE-3-SD-option, IST-EVE-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
Lab 1
--- IST-EVE-3-SD-option, IST-EVE-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
Lab 1
-x-
SE-EVE-3-Elec3
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
Mary Nsabagwa
BIG Lab 2
-x- MRM 7102 Records Management
LUYOMBYA
EASLIS-LT 2
--- ---
MDSE-2-option-MC-Elec3, MDSE-2-option-SE
MCN 8105 Applied Software Project Management
Joseph Balikuddembe
--- ---
20:00 - 21:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- MTH 1110 Basic Mathematics
James Kisoro
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- IST 2103 Information System Security and Risk Management
Jacob Katende
LLT 2A
-x- --- -x- -x- BRM 3101 Project Planning and Management
KALYOWA
LLT 5B
-x- --- -x- -x- -x- --- -x-
SE-EVE-3-Elec3
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
Mary Nsabagwa
BIG Lab 2
-x- --- --- ---
MDSE-2-option-MC-Elec3, MDSE-2-option-SE
MCN 8105 Applied Software Project Management
Joseph Balikuddembe
--- ---
T
u
e
s
d
a
y
08:00 - 09:00 BLS 1106 Information Literacy
MUZAKI
LLT 4B
-x- --- -x- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LT 6C
-x- PLS 8106 Operational Research in Information Science
John Ngubiri
PhD Seminar Room
--- --- -x- --- --- --- --- BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
Benjamin Kanagwa
LLT 2B
-x- --- -x- --- -x- --- -x- --- IST 2103 Information System Security and Risk Management
Jacob Katende
LLT 1B
-x- --- -x- BLS 3124 Multimedia Librarianship
BATTE
LLT 2A
-x- BLS 3121 Website Development and Internet Technology
MWANJE
LLT 3B
-x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
09:00 - 10:00 -x- --- -x- -x- --- --- -x- PIS 9103 Advanced Research in Information Systems
Josephine Nabukenya
Seminar Room 4B (level 4)
--- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x-
SE-2-Elec1
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5B
-x- --- -x- -x- --- -x- IST 3111 Information Systems Architecture
Agnes Nakakawa
LLT 6A
--- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 --- -x- --- -x- --- -x- --- --- --- -x- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- MTH 3105 Discrete Mathematics
John Kizito
LLT 3B
-x- IST 2102 Web Systems and Technologies I
Florence Kivunike
LLT 2C
-x-
SE-2-Elec1
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5B
-x- BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
KADDU
LLT 4A
-x- --- -x-
CS-3-Elec 1
BIS 3100 Modeling and Simulation
Fiona Tulinayo
LLT 3A
-x- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 --- -x- --- -x- --- -x- PLS 8105 Research Paradigms in Information Science
KIBANJA
PhD Seminar Room
MTH 1110 Basic Mathematics
James Kisoro
LLT 1A
--- -x- --- --- --- --- -x- BLS 2113 Document Classification I
KIWUWA
LLT 1B
-x- --- -x-
CS-2-Elec2
CSC 2113 Software Engineering
Diana Babirye
LLT 3B
-x- IST 2101 Data and Information Management II
Mercy Amiyo
LLT 2B
-x- --- -x- -x- --- -x-
CS-3-Elec 1
BIS 3100 Modeling and Simulation
Fiona Tulinayo
LLT 3A
-x- --- IST 3106 Integrative Programming and Technologies
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
12:00 - 13:00 BRAM-1, BLIS-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LLT 4B
-x- BRAM-1, BLIS-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LLT 4B
-x- --- -x- --- -x- --- --- --- --- --- -x- -x- --- -x-
CS-2-Elec2
CSC 2113 Software Engineering
Diana Babirye
LLT 3B
-x- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x-
CS-3-Elec 1
BIS 3100 Modeling and Simulation
Fiona Tulinayo
LLT 3A
-x- IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
Brian Muchake
LLT 5A
--- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -X- -X- -X- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -x- -x- -X- -x- -X- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
14:00 - 15:00 --- -x- --- -x- CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5A
-x- PLS 8103 Theory of Information Science
KIYINGI
PhD Seminar Room
--- --- -x- --- --- --- --- --- -x- BLS 1213 Analysis of Information Systems
MUZAKI
LLT 2A
-x- BRM 2105 Research Methods
EKWARO
LLT 4A
-x- --- -x- IST 2101 Data and Information Management II
Mercy Amiyo
LLT 2B
--- -x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 5B
-x- BLS 3122 Web Document Management
MWANJE
LLT 1B
-x- BRM 3101 Project Planning and Management
KALYOWA
LLT 4B
-x-
CS-3-Elec 2
MTH 3107 Linear programming
John Ngubiri
LLT 6A
-x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
15:00 - 16:00 --- -x- --- -x- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Justus Karegyeya
LLT 1A
--- -x- --- --- --- --- --- -x- --- -x- -x- --- -x- IST 2102 Web Systems and Technologies I
Florence Kivunike
LLT 2A
-x- -x- -x- --- -x-
CS-3-Elec 2
MTH 3107 Linear programming
John Ngubiri
LLT 6A
-x- IST-3-SD-option, IST-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
LLT 4B
--- IST-3-SD-option, IST-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
LLT 4B
-x- -x- -x- BSE 3111 Requirements Engineering
Joseph Balikuddembe
LLT 2C
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
16:00 - 17:00 --- -x- --- -x- --- -x- --- --- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Justus Karegyeya
LLT 1A
-x- --- --- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
17:00 - 18:00 -x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LLT 1B
-x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LLT 1B
-x- SE-EVE-2-Elec1, CS-EVE-1
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5B
-x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
Benjamin Kanagwa
LLT 2B
-x- BLS 2113 Document Classification I
KIWUWA
LT 6C
-x- BRM 2101 Information and Documentation Services
KADDU
LLT 4B
-x- MTH 3105 Discrete Mathematics
John Kizito
LLT 3B
-x- -x- IST 2103 Information System Security and Risk Management
Jacob Katende
LLT 2C
-x-
SE-EVE-2-Elec1, CS-EVE-1
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5B
-x- BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
BUKIRWA
LLT 3A
-x- BLS 3121 Website Development and Internet Technology
MWANJE
BIG Lab 2
-x-
CS-EVE-3-Elec 1
BIS 3100 Modeling and Simulation
Fiona Tulinayo
LLT 6A
-x- -x- -x- --- --- IST 3106 Integrative Programming and Technologies
Albert Bitwire
LLT 2A
-x-
SE-EVE-3-Elec3
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
Mary Nsabagwa
LLT 6B
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Justus Karegyeya
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
SSEKITTO
LLT 4B
-x- -x- -x- -x-
SE-EVE-2-Elec1, CS-EVE-1
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5B
-x- -x- -x-
CS-EVE-3-Elec 1
BIS 3100 Modeling and Simulation
Fiona Tulinayo
LLT 6A
-x- -x- -x- IST 3111 Information Systems Architecture
Agnes Nakakawa
Lab 1
--- -x- BSE 3104 Software metrics
Steven Odongo
LLT 6B
-x- --- EASLIS-MSC-1, EASLIS-RAM-2
MSC 7106 Knowledge Organisation and Management
OMONA
EASLIS-Seminar Room
MRM 7103 Documentary Heritage and Society
KADDU
EASLIS-LT 2
MCS 7103 Machine Learning
Joyce Nakatumba-Nabende
CIT Conference Room
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 7103 System and Network Security
Swaib Kyanda Kaawaase
Multimedia Lab
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 7103 System and Network Security
Swaib Kyanda Kaawaase
Multimedia Lab
MIT 7120 Advanced IS Security and Audit
Emily Bagarukayo
LLT 4A
MIT-1, MDSE-2-option-MC, MDSE-2-option-SE, MDSE-2-option-CN
MIS 7110 Database Systems/MCN 8106 Database Design
Alice Mugisha
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MSC 8104 Bibliometrics
OKELLO-OBURA
EASLIS-LT 4
EASLIS-MSC-1, EASLIS-RAM-2
MSC 7106 Knowledge Organisation and Management
OMONA
EASLIS-Seminar Room
MCN 7205 Secure Software Architecture and Design from Networks
Raymond Mugwanya
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)
MIT-1, MDSE-2-option-MC, MDSE-2-option-SE, MDSE-2-option-CN
MIS 7110 Database Systems/MCN 8106 Database Design
Alice Mugisha
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MIT-1, MDSE-2-option-MC, MDSE-2-option-SE, MDSE-2-option-CN
MIS 7110 Database Systems/MCN 8106 Database Design
Alice Mugisha
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MIT-1, MDSE-2-option-MC, MDSE-2-option-SE, MDSE-2-option-CN
MIS 7110 Database Systems/MCN 8106 Database Design
Alice Mugisha
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
--- --- MIT-2-option-IW-Elec3, MIT-2-option-IM
MIS 7111 Information Systems for Managers
Emmanuel Eilu
MIT-2-option-IW-Elec3, MIT-2-option-IM
MIS 7111 Information Systems for Managers
Emmanuel Eilu
---
19:00 - 20:00 -x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 2C
-x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 2C
-x- CSC 1107 Structured Programming
Moses Ntanda
LT 6D
-x- -x- -x- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x- --- -x- -x- --- -x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 5B
-x- BLS 3122 Web Document Management
MWANJE
LLT 4B
-x- BRM 3101 Project Planning and Management
KALYOWA
LLT 3A
-x-
CS-EVE-3-Elec 1CS-EVE-3-Elec 2
BIS 3100 Modeling and SimulationMTH 3107 Linear programming
Fiona TulinayoJohn Ngubiri
LLT 6ALT 6C
-x- -x- -x- --- --- -x- -x- BSE 4100 Software Engineering Project I
Mary Nsabagwa
LLT 1B
--- ---
MIT-2-option-IW-Elec3, MIT-2-option-IM
MIS 7111 Information Systems for Managers
Emmanuel Eilu
---
20:00 - 21:00 -x- BLS 3120 Library Operations
MUTIBWA
LLT 2B
-x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- --- -x- -x- IST 2101 Data and Information Management II
Mercy Amiyo
LLT 2A
-x- -x- -x- -x-
CS-EVE-3-Elec 2
MTH 3107 Linear programming
John Ngubiri
LT 6C
-x- -x- -x- --- --- -x- CSC 3119 User Interface Design
Jacob Katende
LLT 5A
-x- --- ---
MIT-2-option-IW-Elec3, MIT-2-option-IM
MIS 7111 Information Systems for Managers
Emmanuel Eilu
---
W
e
d
n
e
s
d
a
y
08:00 - 09:00 --- -x- --- -x- --- -x- --- MTH 1110 Basic Mathematics
James Kisoro
LLT 1A
--- -x- Phd- SE, Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
PCS 9101 Philosophy of Computing
Gilbert Maiga
Seminar Room 4B (level 4)
Phd- SE, Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
PCS 9101 Philosophy of Computing
Gilbert Maiga
Seminar Room 4B (level 4)
Phd- SE, Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
PCS 9101 Philosophy of Computing
Gilbert Maiga
Seminar Room 4B (level 4)
Phd- SE, Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
PCS 9101 Philosophy of Computing
Gilbert Maiga
Seminar Room 4B (level 4)
--- -x- BLS 2113 Document Classification I
KIWUWA
LLT 2C
-x- --- -x- --- -x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Henry Serugunda
LLT 2A
--- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- IST-3-ISM-option, IST-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
--- IST-3-ISM-option, IST-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
-x- -x- -x- BSE 3104 Software metrics
Steven Odongo
LLT 5A
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
09:00 - 10:00 --- -x- --- -x- --- -x- PLS 8105 Research Paradigms in Information Science
KIBANJA
PhD Seminar Room
--- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Justus Karegyeya
LLT 3A
-x- --- -x- -x- --- -x- --- -x- --- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Henry Serugunda
LLT 1B
-x-
SE-2-Elec1
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5B
-x- BLS 3124 Multimedia Librarianship
BATTE
LLT 1A
-x- BRM 3102 Management of Business Records
SSEKITTO
LLT 6A
-x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 BRAM-1, BLIS-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LLT 2C
-x- BRAM-1, BLIS-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LLT 2C
-x- --- -x- --- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Davies Rwabu
LLT 2B
-x- BRAM-2, BLIS-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x- BRAM-2, BLIS-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x-
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- IST 2101 Data and Information Management II
Mercy Amiyo
LLT 1B
--- -x-
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- -x- -x- CS-3, IST-3-SD-option
CSC 3119 User Interface Design
Fiona Ssozi
LLT 5A
-x- --- --- CS-3, IST-3-SD-option
CSC 3119 User Interface Design
Fiona Ssozi
LLT 5A
-x- -x- -x- BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
Alex Mwotil
LLT 3B
-x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Tonny Bulega
LLT 6B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 -x- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Fridah Katushemererwe
LLT 5B
-x- --- --- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 3B
-x- --- --- --- --- -x- BLS 2106 Reference and Information Service
MUTIBWA
LLT 1A
-x- --- -x-
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- --- IST 2101 Data and Information Management II
Mercy Amiyo
LLT 1B
-x-
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- --- -x- --- -x- -x- --- --- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
12:00 - 13:00 BLS 3120 Library Operations
MUTIBWA
LLT 4B
-x- --- -x- -x- --- --- -x- --- --- --- --- --- -x- --- -x- BRM 2105 Research Methods
EKWARO
LLT 4A
-x-
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
Evelyn Asio
LLT 1A
-x-
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- --- -x- --- -x- -x- --- --- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -X- -X- -X- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -x- -x- -X- -x- -X- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
14:00 - 15:00 --- -x- BLS 1112 Communication Skills and Practice
MUTIBWA
LLT 2C
-x- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LT 6D
-x- --- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Justus Karegyeya
LLT 1A
--- -x- --- --- --- --- CSC 1107 Structured Programming
Joab Agaba
LLT 2B
-x- BLS 2112 Document Cataloguing I
KIDAAGA
LLT 6B
-x- BRM 2101 Information and Documentation Services
KADDU
LLT 4A
-x- --- -x- --- --- -x- BSE 2106 Computer Networks
Julianne Sansa-Otim
LLT 5B
-x- --- -x- BLS 3214 Automation of Records Management Systems
EKWARO
LLT 5A
-x-
CS-3-Elec 2
MTH 3107 Linear programming
John Ngubiri
LLT 2A
-x- --- --- IST 3107 Intelligent Systems
Peter Nabende
LT 6C
-x- -x- -x-
SE-3-Elec3
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
Mary Nsabagwa
LLT 4B
-x- BSE 4101 Software Reliability and Testing
Johnson Mwebaze
LLT 3A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
15:00 - 16:00 --- -x- -x- -x- PLS 8106 Operational Research in Information Science
John Ngubiri
PhD Seminar Room
--- -x- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- --- -x- --- -x- BLS 3123 Research Methods
KIYINGI
LLT 2A
-x- -x- --- -x- --- --- -x- -x- -x-
SE-3-Elec3
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
Mary Nsabagwa
LLT 4B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
16:00 - 17:00 --- -x- --- -x- CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 5B
-x- --- --- -x- --- --- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- --- -x- --- -x- -x- --- -x- --- -x- --- --- -x- -x- -x- CSC 3119 User Interface Design
Evelyn Asio
LLT 5A
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
17:00 - 18:00 -x- BLS 1105 Information and Society
OMONA
LLT 4B
-x- BLS 1112 Communication Skills and Practice
MUTIBWA
LLT 2C
-x- CSC 1107 Structured Programming
Moses Ntanda
LLT 3A
-x- -x- -x- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Davies Rwabu
LLT 2B
-x- BLS 2112 Document Cataloguing I
KIDAAGA
LT 6C
-x- BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
BATTE
LLT 4A
-x-
CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- -x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Henry Serugunda
LLT 1B
-x-
CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- --- -x- BLS 3214 Automation of Records Management Systems
EKWARO
LLT 6A
-x- CS-EVE-3, IST-EVE-3-SD-option
CSC 3119 User Interface Design
Fiona Ssozi
LLT 5B
-x- -x- -x- IST 3110 Business Process Management
Mark Rujumba
LLT 3B
--- CS-EVE-3, IST-EVE-3-SD-option
CSC 3119 User Interface Design
Fiona Ssozi
LLT 5B
-x-
SE-EVE-3-Elec1SE-EVE-3-Elec2
BSE 3105 Software Evolution BSE 3106 Mobile Networks and Computing
Joab AgabaDrake Mirembe
LLT 6BLT 6D
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x-
CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- -x- -x-
CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2
BSE 2105 Formal Methods
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- BLS 3116 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
LLT 6B
-x- -x- -x- -x- -x- --- --- -x-
SE-EVE-3-Elec2
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
Drake Mirembe
LT 6D
-x- BSE 4101 Software Reliability and Testing
Johnson Mwebaze
LLT 5A
EASLIS-MSC-1, EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-1
MSC 7101 Research Methods
KIBANJA
EASLIS-LT 1
EASLIS-MSC-1, EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-1
MSC 7101 Research Methods
KIBANJA
EASLIS-LT 1
MCS 7102 Data Security and Privacy
John Ngubiri
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
MIS 7117 Human factors in information systems design
Rehema Baguma
CIT Conference Room
--- EASLIS-MSC-1, EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-1
MSC 7101 Research Methods
KIBANJA
EASLIS-LT 1
--- MCS 8100 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
Multimedia Lab
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
--- MIS-2-option-IST, MIT-2-option-IM-Elec3, MIT-2-option-IW
MIT 8116 Multimedia and Emerging Technologies
Emmanuel Eilu
LLT 2B
MIT-2-option-IM-Elec2MIS-2-option-IST, MIT-2-option-IM-Elec3, MIT-2-option-IW
MIT 8115 Corporate Network ManagementMIT 8116 Multimedia and Emerging Technologies
Emmanuel Eilu
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)LLT 2B
MIS-2-option-IST, MIT-2-option-IM-Elec3, MIT-2-option-IW
MIT 8116 Multimedia and Emerging Technologies
Emmanuel Eilu
LLT 2B
---
19:00 - 20:00 -x- --- -x- BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
NAMUJUZI
LLT 6B
-x- SE-EVE-2-Elec1, CS-EVE-1
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
Barbara Nansamba
LLT 1B
-x- -x- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Justus Karegyeya
BIG Lab 2
-x- -x- -x- -x- -x- --- -x- BLS 2113 Document Classification I
KIWUWA
LT 6D
-x- BRM 2105 Research Methods
EKWARO
LLT 4B
-x-
CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2CS-EVE-2-Elec2
BSE 2105 Formal MethodsCSC 2113 Software Engineering
Albert BitwireDiana Babirye
LLT 2ALLT 3B
-x- -x- IST 2101 Data and Information Management II
Mercy Amiyo
LLT 2C
-x-
SE-EVE-2-Elec1, CS-EVE-1CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2
CSC 1104 Computer Organization & ArchitectureBSE 2105 Formal Methods
Barbara NansambaAlbert Bitwire
LLT 1BLLT 2A
-x- --- -x- BRM 3102 Management of Business Records
SSEKITTO
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
Brian Muchake
LT 6C
--- -x- BSE 3111 Requirements Engineering
Joseph Balikuddembe
LLT 6A
-x- --- MRM 7301 Dissertation Phase I
LUYOMBYA
EASLIS-Seminar Room
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
---
MIT-2-option-IM-Elec2MIS-2-option-IST, MIT-2-option-IM-Elec3, MIT-2-option-IW
MIT 8115 Corporate Network ManagementMIT 8116 Multimedia and Emerging Technologies
Emmanuel Eilu
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)LLT 2B
---
20:00 - 21:00 -x- --- -x- -x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Fridah Katushemererwe
LLT 1B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x-
CS-EVE-2-Elec2
CSC 2113 Software Engineering
Diana Babirye
LLT 3B
-x- -x- -x- BSE 2106 Computer Networks
Julianne Sansa-Otim
LLT 5B
-x- BLS 3124 Multimedia Librarianship
BATTE
LLT 3A
-x- -x- CSC 3112 Principles of Programming Languages
Marriette Katarahweire
LLT 5A
-x- -x- -x- --- --- -x- -x- IST 3110 Business Process Management
Mark Rujumba, Tonny Bulega
LLT 4A
---
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 8104 Networking Programming
Steven Odongo
Lab 1
---
MIT-2-option-IM-Elec2MIS-2-option-IST, MIT-2-option-IM-Elec3, MIT-2-option-IW
MIT 8115 Corporate Network ManagementMIT 8116 Multimedia and Emerging Technologies
Emmanuel Eilu
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)LLT 2B
---
T
h
u
r
s
d
a
y
08:00 - 09:00 --- -x- BLS 1111 Information Technology 1
KIDAAGA
LT 6C
-x- CSC 1107 Structured Programming
Moses Ntanda
LLT 2C
-x- --- --- CSC 1107 Structured Programming
Emma Mugejjera
LLT 1B
-x- --- PIT 9101 Advanced Research in Information Technology Management
Agnes Rwashana
Seminar Room 4B (level 4)
--- --- --- -x- --- -x- --- -x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
David Byansi
LLT 3B
-x- IST 2102 Web Systems and Technologies I
Florence Kivunike
LLT 1A
--- -x- --- -x- --- -x- BRM 3103 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
LLT 2B
-x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- BSE 4100 Software Engineering Project I
Mary Nsabagwa
LLT 4A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
09:00 - 10:00 --- -x- -x- -x- --- --- -x- --- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- -x- --- -x- BSE 2106 Computer Networks
Julianne Sansa-Otim
LLT 5B
-x- --- -x- -x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 BRAM-1, BLIS-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LT 6C
-x- BRAM-1, BLIS-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LT 6C
-x- --- -x- --- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 1A
--- -x- --- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- --- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Henry Serugunda
LLT 2C
-x- -x- BLS 3122 Web Document Management
MWANJE
LLT 6B
-x- --- -x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x- BSE 3104 Software metrics
Steven Odongo
LLT 2A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 BLS 1111 Information Technology 1
KULISOOMA
LT 6D
-x- --- -x- --- -x- --- --- -x- --- --- --- --- --- -x- BLS 2107 Editing
SENONO
LLT 4B
-x- BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
SSEKITTO
LLT 4A
-x- BSE 2106 Computer Networks
Alex Mwotil
LLT 3B
-x- --- -x- --- -x- -x- BLS 3214 Automation of Records Management Systems
EKWARO
LLT 2B
-x- --- -x- IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
Brian Muchake
LLT 5B
--- IST 3106 Integrative Programming and Technologies
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
12:00 - 13:00 -x- BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
NAMUJUZI
LLT 2C
-x- --- -x- --- CSC 1107 Structured Programming
Emma Mugejjera
LLT 1A
--- -x- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x- --- --- -x- --- -x- --- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -X- -X- -X- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -x- -x- -X- -x- -X- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
14:00 - 15:00 --- -x- BLS 1112 Communication Skills and Practice
KULISOOMA
LLT 2C
-x- CSC 1108 Individual Project 1
John Kizito
LLT 5A
-x- --- IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
Emily Bagarukayo
LLT 1A
CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 2A
-x- --- --- Phd- SE, Phd-CS
PSE 9102 Science of Computer Programming
Engineer Bainomugisha
Seminar Room 4B (level 4)
Phd- SE, Phd-CS
PSE 9102 Science of Computer Programming
Engineer Bainomugisha
Seminar Room 4B (level 4)
--- -x- --- -x- BLS 2215 Database Management Systems
MWANJE
LLT 4A
-x- --- -x- --- IST 2102 Web Systems and Technologies I
Florence Kivunike
LLT 1B
-x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
Moses Ntanda
LLT 5B
-x- BLS 3123 Research Methods
LLT 6B
-x- --- -x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x-
SE-3-Elec2
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
Drake Mirembe
LLT 2B
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
15:00 - 16:00 BLS 1105 Information and Society
OMONA
LLT 4B
-x- -x- -x- --- -x- --- --- --- -x- BLS 1213 Analysis of Information Systems
MUZAKI
LT 6C
-x- -x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 3B
-x- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x-
SE-3-Elec2
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
Drake Mirembe
LLT 2B
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
16:00 - 17:00 -x- --- -x- --- -x- --- --- -x- --- --- --- -x- -x- --- -x- --- -x- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- CSC 3112 Principles of Programming Languages
Marriette Katarahweire
LLT 2C
-x- --- --- --- -x- -x- -x-
SE-3-Elec2SE-3-Elec3
BSE 3106 Mobile Networks and Computing BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
Drake MirembeMary Nsabagwa
LLT 2BLLT 3B
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
17:00 - 18:00 -x- BLS 1111 Information Technology 1
KULISOOMA
LLT 4B
-x- BLS 1111 Information Technology 1
KIDAAGA
LT 6C
-x- CSC 1108 Individual Project 1
John Kizito
LLT 4A
-x- -x- -x- IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
Brian Muchake
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- CSC 1100 Computer Literacy
Ruth Mbabazi
LLT 2B
-x- BLS 1213 Analysis of Information Systems
MUZAKI
LLT 5A
-x- BRM 2105 Research Methods
EKWARO
LLT 1B
-x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
David Byansi
LLT 3B
-x- -x- IST 2102 Web Systems and Technologies I
Florence Kivunike
LLT 2C
-x- BSE 2106 Computer Networks
Julianne Sansa-Otim
LLT 5B
-x- BLS 3122 Web Document Management
MWANJE
LLT 3A
-x- BRM 3103 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
BIG Lab 2
-x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Moses Nasinyama
LLT 6A
-x- -x- -x- --- --- IST 3106 Integrative Programming and Technologies
Albert Bitwire
LLT 2A
-x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
BRM 2103 Records Processing and Organization
LUYOMBYA
-x- -x- -x- --- -x- -x- -x- BRM 3102 Management of Business Records
SSEKITTO
LLT 6B
-x-
CS-EVE-3-Elec 2
MTH 3107 Linear programming
John Ngubiri
LLT 1B
-x- -x- -x- --- --- -x- BSE 3104 Software metrics
Steven Odongo
LLT 6A
-x- --- MSC 7107 Information Technology For Library and Information Services
EASLIS-LT 4
MRM 7104 Communication and Technical Writing
KIYINGI
EASLIS-LT 2
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE, MCS-1-Elec2
MCN 7106 Mobile Software and Content Development
Drake Mirembe
Multimedia Lab
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE, MCS-1-Elec2
MCN 7106 Mobile Software and Content Development
Drake Mirembe
Multimedia Lab
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE, MCS-1-Elec2
MCN 7106 Mobile Software and Content Development
Drake Mirembe
Multimedia Lab
MIS-1, MIS-2-option-ISM
MIS 7118 Business Process Modeling & Analysis/MIS 8117 Business Process Modelling & Analysis
Peter Wakholi
MIT 7119 Emerging Trends in IT
Evelyn Kigozi-Kahiigi
CIT Conference Room
EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-2
MSC 7202 Information Storage and Retrieval
KADDU
EASLIS-LT 1
EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-2
MSC 7202 Information Storage and Retrieval
KADDU
EASLIS-LT 1
MCS 8103 Operating Systems Theory and Design
Emily Bagarukayo
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)
--- --- --- MIS-1, MIS-2-option-ISM
MIS 7118 Business Process Modeling & Analysis/MIS 8117 Business Process Modelling & Analysis
Peter Wakholi
--- MIT-2-option-IM, MIT-2-option-IW
MIT 8118 Web based IS and Web Mining Technology
Peter Nabende
MIT-2-option-IM, MIT-2-option-IW
MIT 8118 Web based IS and Web Mining Technology
Peter Nabende
---
19:00 - 20:00 -x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LLT 6A
-x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LLT 6A
-x- CSC 1100 Computer Literacy
Paddy Asiimwe
LLT 1B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- BLS 2107 Editing
SENONO
LLT 2C
-x- BLS 2215 Database Management Systems
MWANJE
Lab 1
-x- MTH 3105 Discrete Mathematics
John Kizito
LLT 3B
-x- -x- IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
Henry Serugunda
LT 6C
-x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
Moses Ntanda
LLT 6B
-x- BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
BUKIRWA
LLT 5A
-x- BLS 3214 Automation of Records Management Systems
EKWARO
BIG Lab 2
-x- CSC 3112 Principles of Programming Languages
Marriette Katarahweire
LLT 4A
-x- -x- -x- IST-EVE-3-SD-option, IST-EVE-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
LLT 5B
--- IST-EVE-3-SD-option, IST-EVE-3-ISM-option
IST 3108 Applications Development
Amon Muteganda
LLT 5B
-x- BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
Alex Mwotil
LLT 4B
-x- IST 3110 Business Process Management
Mark Rujumba, Tonny Bulega
LT 6D
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE, MCS-1-Elec2
MCN 7106 Mobile Software and Content Development
Drake Mirembe
Multimedia Lab
--- --- --- --- ---
20:00 - 21:00 -x- BLS 1106 Information Literacy
MUZAKI
LLT 5B
-x- BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
NAMUJUZI
LLT 2A
-x- -x- -x- -x- CSC 1107 Structured Programming
Emma Mugejjera
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- --- -x- BLS 2106 Reference and Information Service
MUTIBWA
LLT 3A
-x- -x- BSE 2106 Computer Networks
Alex Mwotil
LLT 3B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- --- --- -x- BSE 3111 Requirements Engineering
Joseph Balikuddembe
LLT 2B
-x- ---
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE, MCS-1-Elec2
MCN 7106 Mobile Software and Content Development
Drake Mirembe
Multimedia Lab
--- --- --- --- ---
F
r
i
d
a
y
08:00 - 09:00 --- -x- --- -x- --- -x- PLS 8107 Seminar
OKELLO-OBURA
PhD Seminar Room
--- --- -x- --- --- --- --- CSC 1107 Structured Programming
Joab Agaba
LLT 2B
-x- BLS 2112 Document Cataloguing I
KIDAAGA
LT 6C
-x- BLS 2215 Database Management Systems
MWANJE
LLT 4A
-x- --- -x- --- --- -x- MTH 3105 Discrete Mathematics
Samuel Kakuba
LLT 5B
-x- BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
BUKIRWA
LLT 1A
-x- --- -x- CSC 3118 Computer Science Project I
Rose Nakibuule
LLT 6A
-x- --- --- --- -x- -x- -x- BSE 3111 Requirements Engineering
Joseph Balikuddembe
LLT 3A
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
09:00 - 10:00 --- -x- --- -x- --- -x- --- MTH 1110 Basic Mathematics
James Kisoro
LLT 3B
-x- --- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
Evelyn Asio
LLT 2A
-x- -x- -x- BRM 3102 Management of Business Records
SSEKITTO
LLT 5A
-x- -x- --- --- --- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 --- -x- --- -x- --- -x- --- IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
Mark Magumba
LLT 5A
-x- --- --- --- --- CSC 1100 Computer Literacy
Ruth Mbabazi
LLT 2B
-x- --- -x- --- -x- --- -x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Henry Serugunda
LLT 1B
-x- -x- BLS 3116 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
LLT 2C
-x- --- -x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 BRAM-1, BLIS-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 1A
-x- BRAM-1, BLIS-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 1A
-x- --- -x- --- --- -x- --- --- --- --- -x- --- -x- --- -x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
David Byansi
LLT 3B
-x- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- CSC 3112 Principles of Programming Languages
Marriette Katarahweire
LLT 4A
-x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
12:00 - 13:00 --- -x- --- -x- CSC 1107 Structured Programming
Moses Ntanda
LLT 2B
-x- --- --- -x- --- --- --- --- --- -x- BLS 2107 Editing
SENONO
LT 6D
-x- --- -x- -x- --- --- -x- --- -x- --- -x- --- -x- -x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -X- -X- -X- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -x- -X- -X- -X- -x- -x- -x- -X- -x- -X- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
14:00 - 15:00 BLS 1105 Information and Society
OMONA
LLT 4B
-x- --- -x- --- -x- --- CSC 1107 Structured Programming
Emma Mugejjera
LLT 1A
--- -x- --- --- --- --- BIS 1100 Foundations of Informatiom Systems
Samuel Kakuba
LLT 2B
-x- --- -x- BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
BATTE
LLT 4A
-x-
CS-2-Elec2
CSC 2113 Software Engineering
Diana Babirye
LLT 3B
-x- --- --- -x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
Moses Ntanda
LLT 5B
-x- BLS 3123 Research Methods
KIYINGI
LLT 5A
-x- BLS 3121 Website Development and Internet Technology
MWANJE
LLT 3A
-x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x-
SE-3-Elec1
BSE 3105 Software Evolution
Joab Agaba
LLT 6B
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
15:00 - 16:00 BRAM-1, BLIS-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LLT 1B
-x- BRAM-1, BLIS-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LLT 1B
-x- --- -x- --- --- -x- --- --- --- --- -x- BLS 2106 Reference and Information Service
MUTIBWA
LLT 2C
-x- -x- --- -x- --- --- -x- -x- -x- -x- --- -x- --- --- --- -x- -x- -x-
SE-3-Elec1
BSE 3105 Software Evolution
Joab Agaba
LLT 6B
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
16:00 - 17:00 -x- -x- --- -x- --- --- CSC 1107 Structured Programming
Emma Mugejjera
LLT 2A
-x- --- --- --- --- -x- -x- BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
SSEKITTO
LLT 4A
-x- --- -x- --- --- -x- --- -x- BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
KADDU
LLT 3B
-x- BRM 3103 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
LLT 4B
-x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Moses Nasinyama
LLT 6A
-x- --- --- --- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
17:00 - 18:00 -x- BLS 1111 Information Technology 1
KULISOOMA
LLT 4B
-x- BLS 1111 Information Technology 1
KIDAAGA
LT 6C
-x- CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
Fridah Katushemererwe
LLT 5A
-x- -x- -x- MTH 1110 Basic Mathematics
James Kisoro
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- CSC 1107 Structured Programming
Joab Agaba
LT 6D
-x- BLS 2107 Editing
SENONO
LLT 3A
-x- BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
SSEKITTO
LLT 5B
-x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
David Byansi
LLT 3B
-x- -x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Henry Serugunda
LLT 2A
-x- --- -x- BLS 3116 Preservation and Conservation
NAMUJUZI
LLT 2C
-x- BLS 3121 Website Development and Internet Technology
MWANJE
LLT 1B
-x- CSC 3118 Computer Science Project I
Rose Nakibuule
LLT 4A
-x- -x- -x- IST 3110 Business Process Management
Mark Rujumba
Lab 1
--- IST 3107 Intelligent Systems
Peter Nabende
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)
-x- BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
Alex Mwotil
LLT 2B
-x- BSE 4100 Software Engineering Project I
Mary Nsabagwa
LLT 6B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- --- MSC 7105 Information, Gender and Society
NALUMAGA
EASLIS-LT 1
MRM 7101 Organisation and Management Theories
TINGO
EASLIS-LT 2
MCS 7106 Advanced Topics in Computer Program Science
Daudi Jjingo
Multimedia Lab
MDSE-2-option-CN-Elec2, MDSE-2-option-MC, MDSE-1-option-CN&MT-Elec1
MCN 8102 Telecommunications Policy and Standards/ MCN 7111 Telecommunications Policies and Standards
Julianne Sansa-Otim
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
--- MIS-2-option-ISM-Elec1, MIS-2-option-IST, MIS-1
MIS 8110 GIS and Remote Sensing
Patrick Ogao
LLT 6B
MIT 7117 Advanced Information Technology Project Management
Alice Mugisha
CIT Conference Room
--- MRM 7303 Knowledge Management Systems
KIYINGI
EASLIS-Seminar Room
MCS-2, MDSE-2-option-SE
MCN 8108 Software Quality Assurance and Testing
Joseph Balikuddembe
BIG Lab 2
MDSE-2-option-CN-Elec2, MDSE-2-option-MC, MDSE-1-option-CN&MT-Elec1
MCN 8102 Telecommunications Policy and Standards/ MCN 7111 Telecommunications Policies and Standards
Julianne Sansa-Otim
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MDSE-2-option-CN-Elec2, MDSE-2-option-MC, MDSE-1-option-CN&MT-Elec1
MCN 8102 Telecommunications Policy and Standards/ MCN 7111 Telecommunications Policies and Standards
Julianne Sansa-Otim
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MCS-2, MDSE-2-option-SE
MCN 8108 Software Quality Assurance and Testing
Joseph Balikuddembe
BIG Lab 2
MIS-2-option-ISM-Elec1, MIS-2-option-IST, MIS-1
MIS 8110 GIS and Remote Sensing
Patrick Ogao
LLT 6B
MIS-2-option-ISM-Elec1, MIS-2-option-IST, MIS-1
MIS 8110 GIS and Remote Sensing
Patrick Ogao
LLT 6B
MIT 8110 Computer Security
Swaib Kyanda Kaawaase
LLT 2A
--- ---
19:00 - 20:00 -x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LT 6C
-x- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1102 Organisation and Office Systems
OMONA
LT 6C
-x- --- -x- -x- -x- CSC 1107 Structured Programming
Emma Mugejjera
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- CSC 1100 Computer Literacy
Ruth Mbabazi
LLT 2B
-x- BLS 1213 Analysis of Information Systems
MUZAKI
Lab 1
-x- BLS 2215 Database Management Systems
MWANJE
LLT 4A
-x-
CS-EVE-2-Elec2
CSC 2113 Software Engineering
Diana Babirye
LLT 3B
-x- -x- IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
Henry Serugunda
LLT 5A
-x- CSC 2100 Data Structures and Algorithms
Moses Ntanda
LLT 5B
-x- BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
KADDU
LLT 3A
-x- --- -x- BAM 2102 Entrepreneurship Principles
Moses Nasinyama
LLT 1B
-x- -x- -x- --- --- -x-
SE-EVE-3-Elec1SE-EVE-3-Elec2
BSE 3105 Software Evolution BSE 3106 Mobile Networks and Computing
Joab AgabaDrake Mirembe
LLT 4BLT 6D
-x- --- --- ---
MDSE-2-option-CN-Elec2, MDSE-2-option-MC, MDSE-1-option-CN&MT-Elec1
MCN 8102 Telecommunications Policy and Standards/ MCN 7111 Telecommunications Policies and Standards
Julianne Sansa-Otim
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MIS-2-option-ISM-Elec1, MIS-2-option-IST, MIS-1
MIS 8110 GIS and Remote Sensing
Patrick Ogao
LLT 6B
--- ---
20:00 - 21:00 -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- CSC 2114 Artificial Intelligence
Rose Nakibuule
LLT 3B
-x- -x- --- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
Brian Muchake
LLT 6A
--- --- -x-
SE-EVE-3-Elec1
BSE 3105 Software Evolution
Joab Agaba
LLT 4B
-x- BSE 4101 Software Reliability and Testing
Johnson Mwebaze
LT 6D
--- ---
MDSE-2-option-CN-Elec2, MDSE-2-option-MC, MDSE-1-option-CN&MT-Elec1
MCN 8102 Telecommunications Policy and Standards/ MCN 7111 Telecommunications Policies and Standards
Julianne Sansa-Otim
Lab 2B (Block A, 2nd Floor)
MIS-2-option-ISM-Elec1, MIS-2-option-IST, MIS-1
MIS 8110 GIS and Remote Sensing
Patrick Ogao
LLT 6B
--- ---
S
a
t
u
r
d
a
y
08:00 - 09:00 --- BLS 1105 Information and Society
OMONA
LLT 4B
--- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- MTH 3105 Discrete Mathematics
Samuel Kakuba
LLT 5B
-x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- --- --- -x- -x- -x- -x- --- -x- MCS 7101 Cloud Technologies and Architectures
Benjamin Kanagwa
Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor)
--- --- -x- -x- MSC 8105 Knowledge Organisation (Classification and Cataloguing)
KIWUWA
EASLIS-LT 4
-x- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 BLS 1111 Information Technology 1
KULISOOMA
LLT 4B
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 2A
--- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1104 Supplies and Materials Management
SSEKITTO
LLT 2A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
KADDU
LLT 6A
-x- -x-
CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
CSC 3105 Computer Graphics
Patrick Ogao
LLT 2B
CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
CSC 3105 Computer Graphics
Patrick Ogao
LLT 2B
-x- -x- -x- IST-EVE-3-ISM-option, IST-EVE-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
--- IST-EVE-3-ISM-option, IST-EVE-3-SD-option
IST 3101 Project I
Emma Mugejjera
-x- -x- -x- -x- --- -x- MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 7110 Internet of Things
Johnson Mwebaze
LLT 6B
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
MCN 7110 Internet of Things
Johnson Mwebaze
LLT 6B
-x- -x- -x- MCS-2, MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec1
MCN 8103 Multimedia Communication Systems
Grace Kamulegeya
LT 6D
MCS-2, MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec1
MCN 8103 Multimedia Communication Systems
Grace Kamulegeya
LT 6D
MCS-2, MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec1
MCN 8103 Multimedia Communication Systems
Grace Kamulegeya
LT 6D
--- --- ---
MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
MIT 8104 Online Information Services
Raymond Mugwanya
CIT Conference Room
MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
MIT 8104 Online Information Services
Raymond Mugwanya
CIT Conference Room
---
10:00 - 11:00 --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLS 3123 Research Methods
LLT 2C
-x- -x-
CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
CSC 3105 Computer Graphics
Patrick Ogao
LLT 2B
CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
CSC 3105 Computer Graphics
Patrick Ogao
LLT 2B
-x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- MSC 7108 Information Systems Analysis
KIYINGI
EASLIS-LT 2
-x- -x- -x- -x-
MCS-2, MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec1
MCN 8103 Multimedia Communication Systems
Grace Kamulegeya
LT 6D
--- MIS-2-option-ISM, MIS-2-option-IST-Elec1
MIS 8115 Information Systems Security
Rehema Baguma
MIS-2-option-ISM, MIS-2-option-IST-Elec1
MIS 8115 Information Systems Security
Rehema Baguma
MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
MIT 8104 Online Information Services
Raymond Mugwanya
CIT Conference Room
MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
MIT 8104 Online Information Services
Raymond Mugwanya
CIT Conference Room
---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
CSC 3105 Computer Graphics
Patrick Ogao
LLT 2B
CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
CSC 3105 Computer Graphics
Patrick Ogao
LLT 2B
-x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- --- -x-
MCS-2, MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec1
MCN 8103 Multimedia Communication Systems
Grace Kamulegeya
LT 6D
---
MIS-2-option-ISM, MIS-2-option-IST-Elec1
MIS 8115 Information Systems Security
Rehema Baguma
MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
MIT 8104 Online Information Services
Raymond Mugwanya
CIT Conference Room
MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
MIT 8104 Online Information Services
Raymond Mugwanya
CIT Conference Room
---
12:00 - 13:00 --- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LLT 1A
--- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
EKWARO
LLT 1A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLS 3124 Multimedia Librarianship
BATTE
LLT 5A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- --- --- -x- -x- -x- -x- -x- --- --- --- -x- -x- --- -x- --- --- --- ---
MIS-2-option-ISM, MIS-2-option-IST-Elec1
MIS 8115 Information Systems Security
Rehema Baguma
--- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BIS 1100 Foundations of Informatiom Systems
Samuel Kakuba
LLT 2B
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- --- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- MSC 7109 Information Sources and Services
OKELLO-OBURA
EASLIS-LT 4
-x- -x- -x- --- -x- MIT 7217 Web Design and Usability
Raymond Mugwanya
LLT 6A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- MIT-2-option-IM, MIT-2-option-IW
MIT 8117 XML and Web Services
Daudi Jjingo
MIT-2-option-IM, MIT-2-option-IW
MIT 8117 XML and Web Services
Daudi Jjingo
---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLS 3123 Research Methods
KIYINGI
LLT 2A
-x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
19:00 - 20:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
20:00 - 21:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.35.5 on 8/19/19 3:14 PM

back to the top