College of Computing & IS
BIG Lab 2 CIT Conference Room EASLIS-LT 1 EASLIS-LT 2 EASLIS-LT 4 EASLIS-Seminar Room Lab 1 Lab 2B (Block A, 2nd Floor) LLT 1A LLT 1B LLT 2A LLT 2B LLT 2C LLT 3A LLT 3B LLT 4A LLT 4B LLT 5A LLT 5B LLT 6A LLT 6B LT 6C LT 6D Multimedia Lab PhD Seminar Room Seminar Room 1 (Block A, 3rd Floor) Seminar Room 4B (level 4)
M
o
n
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-B-1
Brian Muchake
IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
CS-1
Fridah Katushemererwe
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
BRAM-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
--- --- --- --- CS-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-3-SD-option, IST-3-ISM-option
Amon Muteganda
IST 3108 Applications Development
--- IST-2-B
Evelyn Asio
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
SE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
SE-4
Johnson Mwebaze
BSE 4101 Software Reliability and Testing
--- --- BRAM-1, BLIS-1
SSEKITTO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
--- --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Mark Magumba
IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
BLIS-3
NAMUJUZI
BLS 3116 Preservation and Conservation
IST-2-A
Jacob Katende
IST 2103 Information System Security and Risk Management
CS-1
John Kizito
CSC 1108 Individual Project 1
--- BRAM-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
--- CS-3-Elec 3
Joseph Lwomwa
CSC 3115 Advanced Programming
--- --- --- --- --- --- --- Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
Fiona Tulinayo
PIT 9102 Advanced Research Methodology
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- SE-3
Evelyn Asio
CSC 3119 User Interface Design
IST-B-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
CS-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
BLIS-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
--- --- --- --- BRAM-1
KIDAAGA
BLS 1111 Information Technology 1
--- EASLIS-PhD
KIYINGI
PLS 8103 Theory of Information Science
---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- SE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- --- BRAM-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
--- CS-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
--- BLIS-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
IST-3-ISM-option, SE-4
Joyce Nakatumba-Nabende
IST 3110 Business Process Management
SE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
--- --- --- BRAM-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
--- --- --- Phd- SE
Swaib Kyanda Kaawaase
PIS 9101 Presentation of Scientific Writing and Research Ethics
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-A
Evelyn Asio
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
SE-1
Ruth Mbabazi
CSC 1100 Computer Literacy
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
--- --- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- CS-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
SE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-3
NAMUJUZI
BRM 3103 Preservation and Conservation
--- --- --- --- --- --- --- IST-EVE-1
Mark Magumba
IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
BRAM-EVE-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
IST-EVE-2
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
--- BLIS-EVE-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
SE-EVE-3
Jacob Katende
CSC 3119 User Interface Design
CS-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
BLIS-EVE-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
SE-EVE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1108 Individual Project 1
SE-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
--- --- --- CS-EVE-3-Elec 3
Joseph Lwomwa
CSC 3115 Advanced Programming
--- --- --- ---
18:00 - 19:00 MCS-1, MDSE-1-option-SE-Elec1
Marriette Katarahweire
MCN 7105 Structure and Interpretation of Computer Programs
--- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7102 Records Management
EASLIS-RAM-2
OKELLO-OBURA
MRM 7302 Research Seminar Series I
EASLIS-MSC-1
BUKIRWA
MSC 7107 Information Technology For Library and Information Services
--- --- SE-EVE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- MIS-1
Rehema Baguma
MIS 7120 Management for IS Professionals
SE-EVE-4
Tonny Bulega
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
MIS-2-option-IST
Brian Muchake
MIS 8108 Business Intelligence and Data Mining
MIT-1
Gilbert Maiga
MIT 7118 Object Oriented System Analysis and Design
--- MIS-2-option-ISM, MIT-2-option-IM
Agnes Nakakawa
MIS 8116 Enterprise Integration & Collaborative Communication
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-3-Elec3
Mary Nsabagwa
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
--- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7102 Records Management
IST-EVE-3-SD-option, IST-EVE-3-ISM-option
Amon Muteganda
IST 3108 Applications Development
--- CS-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
BRAM-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1112 Communication Skills and Practice
BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3123 Research Methods
CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
BLIS-EVE-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
BRAM-EVE-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
--- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- IST-EVE-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
IST-EVE-2
Jacob Katende
IST 2103 Information System Security and Risk Management
--- BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
--- --- ---
T
u
e
s
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-B
Jacob Katende
IST 2103 Information System Security and Risk Management
BLIS-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
SE-1
Benjamin Kanagwa
BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
--- --- BRAM-3
MWANJE
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
--- BLIS-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
--- --- --- --- CS-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- EASLIS-PhD
John Ngubiri
PLS 8106 Operational Research in Information Science
--- ---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- SE-2-Elec1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
IST-3-ISM-option
Agnes Nakakawa
IST 3111 Information Systems Architecture
--- --- --- --- Phd- IS
Josephine Nabukenya
PIS 9103 Advanced Research in Information Systems
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-A
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
CS-3-Elec 1
Fiona Tulinayo
BIS 3100 Modeling and Simulation
CS-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
BLIS-3
KADDU
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
--- --- --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
BLIS-2
KIWUWA
BLS 2113 Document Classification I
IST-3-SD-option
Albert Bitwire
IST 3106 Integrative Programming and Technologies
IST-2-B
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
CS-2-Elec2
Diana Babirye
CSC 2113 Software Engineering
--- --- --- --- --- --- --- EASLIS-PhD
KIBANJA
PLS 8105 Research Paradigms in Information Science
---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-1, BLIS-1
OMONA
BRM 1102 Organisation and Office Systems
IST-3-ISM-option
Brian Muchake
IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
--- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
BLIS-2
MUZAKI
BLS 1213 Analysis of Information Systems
IST-2-A
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
--- --- --- BRAM-2
EKWARO
BRM 2105 Research Methods
BRAM-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
CS-1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
SE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
CS-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
--- --- --- --- EASLIS-PhD
KIYINGI
PLS 8103 Theory of Information Science
--- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
IST-2-B
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
SE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
--- --- IST-3-SD-option, IST-3-ISM-option
Amon Muteganda
IST 3108 Applications Development
--- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-B-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-3
MWANJE
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
--- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
IST-EVE-3-SD-option
Albert Bitwire
IST 3106 Integrative Programming and Technologies
SE-EVE-1
Benjamin Kanagwa
BSE 1106 Problem Solving and Programming Concepts
IST-EVE-2
Jacob Katende
IST 2103 Information System Security and Risk Management
BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
CS-EVE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
--- BRAM-EVE-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
--- SE-EVE-2-Elec1, CS-EVE-1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
CS-EVE-3-Elec 1
Fiona Tulinayo
BIS 3100 Modeling and Simulation
SE-EVE-3-Elec3
Mary Nsabagwa
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
BLIS-EVE-2
KIWUWA
BLS 2113 Document Classification I
--- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MCS-1
Joyce Nakatumba-Nabende
MCS 7103 Machine Learning
--- EASLIS-RAM-1
KADDU
MRM 7103 Documentary Heritage and Society
EASLIS-MSC-2
OKELLO-OBURA
MSC 8104 Bibliometrics
EASLIS-MSC-1, EASLIS-RAM-2
OMONA
MSC 7106 Knowledge Organisation and Management
IST-EVE-3-ISM-option
Agnes Nakakawa
IST 3111 Information Systems Architecture
MIT-1, MDSE-2-option-MC, MDSE-2-option-SE, MDSE-2-option-CN
Alice Mugisha
MIS 7110 Database Systems/MCN 8106 Database Design
IST-EVE-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
MIS-1
Emily Bagarukayo
MIT 7120 Advanced IS Security and Audit
BRAM-EVE-2
SSEKITTO
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
--- SE-EVE-3
Steven Odongo
BSE 3104 Software metrics
--- MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7103 System and Network Security
--- MCS-2
Raymond Mugwanya
MCN 7205 Secure Software Architecture and Design from Networks
---
19:00 - 20:00 --- --- IST-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
SE-EVE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4100 Software Engineering Project I
--- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
SSEKITTO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3101 Project Planning and Management
--- BLIS-EVE-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
--- SE-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
CS-EVE-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
CS-EVE-1
Moses Ntanda
CSC 1107 Structured Programming
--- ---
20:00 - 21:00 --- --- IST-EVE-2
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
BLIS-EVE-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
--- --- SE-EVE-3
Jacob Katende
CSC 3119 User Interface Design
--- --- --- --- ---
W
e
d
n
e
s
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
--- IST-2-A
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- BLIS-2
KIWUWA
BLS 2113 Document Classification I
--- --- --- --- SE-3
Steven Odongo
BSE 3104 Software metrics
--- --- --- --- --- --- --- --- Phd- SE, Phd- IT, Phd- IS, Phd-CS
Gilbert Maiga
PCS 9101 Philosophy of Computing
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
IST-2-B
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- --- IST-B-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- --- SE-2-Elec1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
BRAM-3
SSEKITTO
BRM 3102 Management of Business Records
--- --- --- --- EASLIS-PhD
KIBANJA
PLS 8105 Research Paradigms in Information Science
---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-A
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
CS-2-Elec1, SE-2-Elec2
Albert Bitwire
BSE 2105 Formal Methods
SE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
BRAM-1, BLIS-1
EKWARO
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
SE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
--- --- CS-3, IST-3-SD-option
Fiona Ssozi
CSC 3119 User Interface Design
--- SE-4
Tonny Bulega
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
IST-2-B
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
--- IST-B-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- CS-1
Fridah Katushemererwe
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-A
Evelyn Asio
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
--- --- --- BRAM-2
EKWARO
BRM 2105 Research Methods
BLIS-1
MUTIBWA
BLS 3120 Library Operations
--- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- CS-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
SE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
BRAM-1
MUTIBWA
BLS 1112 Communication Skills and Practice
SE-4
Johnson Mwebaze
BSE 4101 Software Reliability and Testing
--- BRAM-2
KADDU
BRM 2101 Information and Documentation Services
SE-3-Elec3
Mary Nsabagwa
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
BRAM-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
--- BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
IST-3-SD-option
Peter Nabende
IST 3107 Intelligent Systems
CS-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-3
KIYINGI
BLS 3123 Research Methods
--- --- --- --- --- EASLIS-PhD
John Ngubiri
PLS 8106 Operational Research in Information Science
--- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- SE-3
Evelyn Asio
CSC 3119 User Interface Design
CS-1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
--- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- --- --- --- IST-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
IST-EVE-2
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
CS-EVE-2-Elec1, SE-EVE-2-Elec2
Albert Bitwire
BSE 2105 Formal Methods
SE-EVE-1
Davies Rwabu
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
BRAM-EVE-1
MUTIBWA
BLS 1112 Communication Skills and Practice
CS-EVE-1
Moses Ntanda
CSC 1107 Structured Programming
IST-EVE-3-ISM-option
Mark Rujumba
IST 3110 Business Process Management
BRAM-EVE-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
BLIS-EVE-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
--- CS-EVE-3, IST-EVE-3-SD-option
Fiona Ssozi
CSC 3119 User Interface Design
BRAM-EVE-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
SE-EVE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
SE-EVE-3-Elec2
Drake Mirembe
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
--- --- --- ---
18:00 - 19:00 --- MIS-1
Rehema Baguma
MIS 7117 Human factors in information systems design
EASLIS-MSC-1, EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-1
KIBANJA
MSC 7101 Research Methods
--- --- --- MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec2, MDSE-2-option-SE-Elec2, MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
Steven Odongo
MCN 8104 Networking Programming
MCS-1
John Ngubiri
MCS 7102 Data Security and Privacy
MIS-2-option-IST, MIT-2-option-IM-Elec3, MIT-2-option-IW
Emmanuel Eilu
MIT 8116 Multimedia and Emerging Technologies
--- SE-EVE-4
Johnson Mwebaze
BSE 4101 Software Reliability and Testing
BLIS-EVE-3
NAMUJUZI
BLS 3116 Preservation and Conservation
MCS-2
Rose Nakibuule
MCS 8100 Artificial Intelligence
--- MIT-2-option-IM-Elec2
MIT 8115 Corporate Network Management
---
19:00 - 20:00 IST-EVE-1
Justus Karegyeya
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- --- EASLIS-RAM-2
LUYOMBYA
MRM 7301 Dissertation Phase I
BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BRM 3102 Management of Business Records
SE-EVE-2-Elec1, CS-EVE-1
Barbara Nansamba
CSC 1104 Computer Organization & Architecture
IST-EVE-2
Mercy Amiyo
IST 2101 Data and Information Management II
--- CS-EVE-2-Elec2
Diana Babirye
CSC 2113 Software Engineering
--- BRAM-EVE-2
EKWARO
BRM 2105 Research Methods
SE-EVE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
BRAM-EVE-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
IST-EVE-3-ISM-option
Brian Muchake
IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
BLIS-EVE-2
KIWUWA
BLS 2113 Document Classification I
--- ---
20:00 - 21:00 --- --- CS-EVE-1
Fridah Katushemererwe
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
--- BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
SE-EVE-4
Mark Rujumba, Tonny Bulega
IST 3110 Business Process Management
CS-EVE-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
--- ---
T
h
u
r
s
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-A
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
IST-B-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
--- BRAM-3
NAMUJUZI
BRM 3103 Preservation and Conservation
CS-1
Moses Ntanda
CSC 1107 Structured Programming
--- CS-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
SE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4100 Software Engineering Project I
--- --- --- --- --- BRAM-1
KIDAAGA
BLS 1111 Information Technology 1
--- --- --- --- Phd- IT
Agnes Rwashana
PIT 9101 Advanced Research in Information Technology Management
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
--- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- SE-3
Steven Odongo
BSE 3104 Software metrics
--- IST-2-B
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- --- --- --- --- BLIS-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
BRAM-1, BLIS-1
EKWARO
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
--- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-3-SD-option
Albert Bitwire
IST 3106 Integrative Programming and Technologies
BRAM-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
--- CS-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
BRAM-2
SSEKITTO
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
BLIS-2
SENONO
BLS 2107 Editing
--- IST-3-ISM-option
Brian Muchake
IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
--- --- BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1111 Information Technology 1
--- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
--- BRAM-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Emily Bagarukayo
IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
IST-2-B
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
IST-B-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
SE-3-Elec2
Drake Mirembe
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
BRAM-1
KULISOOMA
BLS 1112 Communication Skills and Practice
--- --- BRAM-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
--- CS-1
John Kizito
CSC 1108 Individual Project 1
SE-2
Moses Ntanda
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
--- BLIS-3
BLS 3123 Research Methods
--- --- --- --- --- Phd- SE, Phd-CS
Engineer Bainomugisha
PSE 9102 Science of Computer Programming
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- CS-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
BLIS-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
--- BLIS-2
MUZAKI
BLS 1213 Analysis of Information Systems
--- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- CS-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
--- SE-3-Elec3
Mary Nsabagwa
BSE 3109 Introduction to Embedded Systems
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-3
NAMUJUZI
BRM 3103 Preservation and Conservation
--- --- --- --- --- --- --- IST-EVE-1
Brian Muchake
IST 1101 Foundations of Information Systems and Technology
BRAM-EVE-2
EKWARO
BRM 2105 Research Methods
IST-EVE-3-SD-option
Albert Bitwire
IST 3106 Integrative Programming and Technologies
SE-EVE-1
Ruth Mbabazi
CSC 1100 Computer Literacy
IST-EVE-2
Florence Kivunike
IST 2102 Web Systems and Technologies I
BLIS-EVE-3
MWANJE
BLS 3122 Web Document Management
CS-EVE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1108 Individual Project 1
BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1111 Information Technology 1
BLIS-EVE-2
MUZAKI
BLS 1213 Analysis of Information Systems
SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2106 Computer Networks
CS-EVE-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- BRAM-EVE-1
KIDAAGA
BLS 1111 Information Technology 1
--- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 --- MIT-1
Evelyn Kigozi-Kahiigi
MIT 7119 Emerging Trends in IT
EASLIS-MSC-2, EASLIS-RAM-2
KADDU
MSC 7202 Information Storage and Retrieval
EASLIS-RAM-1
KIYINGI
MRM 7104 Communication and Technical Writing
EASLIS-MSC-1
MSC 7107 Information Technology For Library and Information Services
--- --- --- CS-EVE-3-Elec 2
John Ngubiri
MTH 3107 Linear programming
--- --- SE-EVE-3
Steven Odongo
BSE 3104 Software metrics
BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BRM 3102 Management of Business Records
--- MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE, MCS-1-Elec2
Drake Mirembe
MCN 7106 Mobile Software and Content Development
--- MCS-2
Emily Bagarukayo
MCS 8103 Operating Systems Theory and Design
---
19:00 - 20:00 BRAM-EVE-3
EKWARO
BLS 3214 Automation of Records Management Systems
--- BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
--- CS-EVE-1
Paddy Asiimwe
CSC 1100 Computer Literacy
--- --- BLIS-EVE-2
SENONO
BLS 2107 Editing
--- CS-EVE-2
John Kizito
MTH 3105 Discrete Mathematics
CS-EVE-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
SE-EVE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
IST-EVE-3-SD-option, IST-EVE-3-ISM-option
Amon Muteganda
IST 3108 Applications Development
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
OMONA
BRM 1102 Organisation and Office Systems
SE-EVE-2
Moses Ntanda
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
IST-EVE-2
Henry Serugunda
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
SE-EVE-4
Mark Rujumba, Tonny Bulega
IST 3110 Business Process Management
--- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- IST-EVE-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
BRAM-EVE-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
SE-EVE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
--- BLIS-EVE-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
CS-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2106 Computer Networks
--- BLIS-EVE-1
MUZAKI
BLS 1106 Information Literacy
--- --- ---
F
r
i
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3125 Automation of Library and Information Systems
--- --- SE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
--- SE-3
Joseph Balikuddembe
BSE 3111 Requirements Engineering
--- BRAM-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
--- --- SE-2
Samuel Kakuba
MTH 3105 Discrete Mathematics
CS-3
Rose Nakibuule
CSC 3118 Computer Science Project I
--- BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2112 Document Cataloguing I
--- --- EASLIS-PhD
OKELLO-OBURA
PLS 8107 Seminar
--- ---
09:00 - 10:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-B
Evelyn Asio
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
--- IST-B-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
--- BRAM-3
SSEKITTO
BRM 3102 Management of Business Records
--- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-2-A
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
SE-1
Ruth Mbabazi
CSC 1100 Computer Literacy
BLIS-3
NAMUJUZI
BLS 3116 Preservation and Conservation
--- --- --- --- IST-B-1
Mark Magumba
IST 1102 Emerging Trends in Information Systems and Technology
--- --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-1, BLIS-1
SSEKITTO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
--- --- --- CS-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
CS-3
Marriette Katarahweire
CSC 3112 Principles of Programming Languages
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- CS-1
Moses Ntanda
CSC 1107 Structured Programming
--- --- --- --- --- --- --- BLIS-2
SENONO
BLS 2107 Editing
--- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- IST-A-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
--- --- SE-1
Samuel Kakuba
BIS 1100 Foundations of Informatiom Systems
--- BRAM-3
MWANJE
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
CS-2-Elec2
Diana Babirye
CSC 2113 Software Engineering
BRAM-2
BATTE
BRM 2104 Desktop Publishing and Editing
BLIS-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
BLIS-3
KIYINGI
BLS 3123 Research Methods
SE-2
Moses Ntanda
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
--- SE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
--- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- BRAM-1, BLIS-1
OMONA
BRM 1102 Organisation and Office Systems
--- BLIS-2
MUTIBWA
BLS 2106 Reference and Information Service
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- IST-B-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
--- BLIS-3
KADDU
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
BRAM-2
SSEKITTO
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
BRAM-3
NAMUJUZI
BRM 3103 Preservation and Conservation
--- --- CS-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
--- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- --- IST-EVE-3-ISM-option
Mark Rujumba
IST 3110 Business Process Management
--- IST-EVE-1
James Kisoro
MTH 1110 Basic Mathematics
BRAM-EVE-3
MWANJE
BLS 3121 Website Development and Internet Technology
IST-EVE-2
Henry Serugunda
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
SE-EVE-3
Alex Mwotil
BSE 3110 Object-Oriented Analysis and Design
BLIS-EVE-3
NAMUJUZI
BLS 3116 Preservation and Conservation
BLIS-EVE-2
SENONO
BLS 2107 Editing
CS-EVE-2
David Byansi
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
CS-EVE-3
Rose Nakibuule
CSC 3118 Computer Science Project I
BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1111 Information Technology 1
CS-EVE-1
Fridah Katushemererwe
CSK 1101/BIS 1104 Communication Skills for IT/IS
BRAM-EVE-2
SSEKITTO
BRM 2102 Ethics in Records and Archives Management
--- SE-EVE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4100 Software Engineering Project I
BRAM-EVE-1
KIDAAGA
BLS 1111 Information Technology 1
SE-EVE-1
Joab Agaba
CSC 1107 Structured Programming
--- --- IST-EVE-3-SD-option
Peter Nabende
IST 3107 Intelligent Systems
---
18:00 - 19:00 MCS-2, MDSE-2-option-SE
Joseph Balikuddembe
MCN 8108 Software Quality Assurance and Testing
MIT-1
Alice Mugisha
MIT 7117 Advanced Information Technology Project Management
EASLIS-MSC-1
NALUMAGA
MSC 7105 Information, Gender and Society
EASLIS-RAM-1
TINGO
MRM 7101 Organisation and Management Theories
--- EASLIS-RAM-2
KIYINGI
MRM 7303 Knowledge Management Systems
MDSE-2-option-CN-Elec2, MDSE-2-option-MC, MDSE-1-option-CN&MT-Elec1
Julianne Sansa-Otim
MCN 8102 Telecommunications Policy and Standards/ MCN 7111 Telecommunications Policies and Standards
MIT-2-option-IM
Swaib Kyanda Kaawaase
MIT 8110 Computer Security
--- MIS-2-option-ISM-Elec1, MIS-2-option-IST, MIS-1
Patrick Ogao
MIS 8110 GIS and Remote Sensing
MCS-1
Daudi Jjingo
MCS 7106 Advanced Topics in Computer Program Science
--- ---
19:00 - 20:00 --- BLIS-EVE-2
MUZAKI
BLS 1213 Analysis of Information Systems
IST-EVE-1
Emma Mugejjera
CSC 1107 Structured Programming
CS-EVE-3
Moses Nasinyama
BAM 2102 Entrepreneurship Principles
SE-EVE-1
Ruth Mbabazi
CSC 1100 Computer Literacy
--- BLIS-EVE-3
KADDU
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
CS-EVE-2-Elec2
Diana Babirye
CSC 2113 Software Engineering
BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 2215 Database Management Systems
SE-EVE-3-Elec1
Joab Agaba
BSE 3105 Software Evolution
IST-EVE-2
Henry Serugunda
IST 2104 Electronic Media Systems & Multimedia
SE-EVE-2
Moses Ntanda
CSC 2100 Data Structures and Algorithms
--- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
OMONA
BRM 1102 Organisation and Office Systems
SE-EVE-3-Elec2
Drake Mirembe
BSE 3106 Mobile Networks and Computing
--- ---
20:00 - 21:00 --- --- CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 2114 Artificial Intelligence
--- IST-EVE-3-ISM-option
Brian Muchake
IST 3109 Data Warehousing and Business Intelligence
SE-EVE-4
Johnson Mwebaze
BSE 4101 Software Reliability and Testing
--- --- ---
S
a
t
u
r
d
a
y
08:00 - 09:00 -x- --- --- --- EASLIS-MSC-2
KIWUWA
MSC 8105 Knowledge Organisation (Classification and Cataloguing)
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-EVE-1
OMONA
BLS 1105 Information and Society
--- SE-EVE-2
Samuel Kakuba
MTH 3105 Discrete Mathematics
--- --- --- --- --- --- MCS-1
Benjamin Kanagwa
MCS 7101 Cloud Technologies and Architectures
---
09:00 - 10:00 -x- MIT-2-option-IM-Elec1, MIT-2-option-IW-Elec1
Raymond Mugwanya
MIT 8104 Online Information Services
--- --- --- --- --- --- --- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
SSEKITTO
BRM 1104 Supplies and Materials Management
CS-3-Elec 4, CS-EVE-3-Elec 4
Patrick Ogao
CSC 3105 Computer Graphics
--- --- --- --- BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1111 Information Technology 1
--- BLIS-EVE-3
KADDU
BLS 3113 Management of Information Institutions and Resources
MDSE-1-option-CN&MT, MDSE-1-option-SE
Johnson Mwebaze
MCN 7110 Internet of Things
--- MCS-2, MDSE-2-option-CN, MDSE-2-option-MC-Elec1
Grace Kamulegeya
MCN 8103 Multimedia Communication Systems
--- --- ---
10:00 - 11:00 -x- --- EASLIS-MSC-1
KIYINGI
MSC 7108 Information Systems Analysis
--- --- --- --- --- BLIS-EVE-3
BLS 3123 Research Methods
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 -x- --- --- --- --- --- --- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1103 Paleography and Oral History Management
--- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3124 Multimedia Librarianship
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- SE-EVE-1
Samuel Kakuba
BIS 1100 Foundations of Informatiom Systems
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
14:00 - 15:00 -x- --- --- --- EASLIS-MSC-1
OKELLO-OBURA
MSC 7109 Information Sources and Services
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- MIT-1
Raymond Mugwanya
MIT 7217 Web Design and Usability
--- --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3123 Research Methods
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
19:00 - 20:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
20:00 - 21:00 -x- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 8/19/19 3:14 PM