Institution name: College of Computing & IS
Comments: Final Version: Mar 20, 2017

Table of contents

 

College of Computing & IS
BIG Lab 2
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
--- BLIS-EVE-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
-x-
18:00 - 19:00 BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
-x-
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
-x-
20:00 - 21:00 BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
-x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIT Conference Room
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- MDSE-2-option-SE
Raymond Mugwanya
MCN 7205 Secure Software Architecture and Design
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Josephine Nabukenya
MCS 7226 Seminar Series
MIS-1-option-IST, MIT-1-option-IMS, MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MIT-1-option-IWC
Evelyn Kigozi Kahiigi
MIT 7218 Legal & Ethical Aspects of Computing
MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC, MDSE-1-option-SE
Joyce Nakatumba-Nabende
MCS 7226 Seminar Series
MIS-1-option-ISM, MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Florence N. Kivunike
MIT 7216 E-service Delivery
MCS-1-option-CS
John Ngubiri
MCS 7220 Software Security
---
19:00 - 20:00 ---
20:00 - 21:00 ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 1
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- DRAM-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
--- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
--- --- EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
11:00 - 12:00 DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
--- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- DRAM-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
--- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
EASLIS-MSC-1
Gilbert Maiga
MSC 7205 Information Systems Development and Applications
DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
--- ---
18:00 - 19:00 RAM-1-Elec2
SENDIKADIWA
MRM Elective 2
EASLIS-RAM-1
Gilbert Maiga
MRM 7202 Design and Implementation of Records Management Systems
---
19:00 - 20:00 --- DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 2
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
--- DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
DRAM-EVE-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
--- DRAM-EVE-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
---
18:00 - 19:00 EASLIS-MSC-1
KADDU
MSC 7204 Management of Information Systems and Services
---
19:00 - 20:00 DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
--- --- DRAM-EVE-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 4
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- DRAM-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 EASLIS-MSC-1
NALUMAGA
MSC 7207 Information Legislation, Ethics and Policy
DLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1105 Information and Society
DRAM-EVE-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
DLIS-EVE-1
KIDAAGA
BLS 3120 Library Operations
--- ---
18:00 - 19:00 --- ---
19:00 - 20:00 EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
--- DLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1105 Information and Society
DLIS-EVE-1
KIDAAGA
BLS 3120 Library Operations
---
20:00 - 21:00 --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-Seminar Room
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 EASLIS-PhD
KIYINGI
PLS 8208 Seminar: Concept Paper Presentation
--- EASLIS-PhD
OKELLO-OBURA
PLS 8206 Bibliometric Studies
--- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- EASLIS-PhD
KIGONGO-BUKENYA
PLS 8205 Information Science and Policy Studies
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 DRAM-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
EASLIS-PhD
MUSOKE
PLS 8207 Scholarly writing and communication
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- ---
17:00 - 18:00 --- EASLIS-RAM-1
NALUMAGA
MRM 7201 Archives and Manuscript Management
EASLIS-MSC-1
MUSOKE
MSC 7206 Technical and Scholarly Communication
---
18:00 - 19:00 RAM-1-Elec1
KIYINGI
MRM Elective 1
EASLIS-MSC-1
OMONA
MSC 7208 Info- Entrepreneurship
---
19:00 - 20:00 EASLIS-RAM-1
OKELLO-OBURA
MRM 7205 Seminar in Archives & Records Management
---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BLIS-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
BRAM-1, DRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
BIT-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
---
09:00 - 10:00 BRAM-1, DRAM-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
BIT-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
BIT-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
10:00 - 11:00 BIT-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
BIT-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- ---
11:00 - 12:00 BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BIT-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
---
12:00 - 13:00 BIT-2
Aminah Zawedde
BIT 2207 Research Methodology
BIT-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 BRAM-1, DRAM-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
BIT-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
BRAM-1, DRAM-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
BRAM-1, DRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
---
15:00 - 16:00 BRAM-1, DRAM-1
EKWARO
BRM 1202 Audiovisual Records Management
BIT-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
---
16:00 - 17:00 DRAM-1, BRAM-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
--- BIT-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
--- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
BIT-EVE-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
BIT-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
---
18:00 - 19:00 BIT-EVE-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
---
19:00 - 20:00 --- BIT-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
BIT-EVE-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
BIT-EVE-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
---
20:00 - 21:00 BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
BIT-EVE-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
BIT-EVE-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
--- --- BRAM-1, DRAM-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
---
09:00 - 10:00 DRAM-1, BRAM-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
CS-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
--- ---
10:00 - 11:00 CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
--- ---
11:00 - 12:00 BRAM-1, DRAM-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
--- ---
12:00 - 13:00 --- BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BRAM-1, DRAM-1
EKWARO
BRM 1202 Audiovisual Records Management
CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
--- BLIS-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
---
15:00 - 16:00 --- --- ---
16:00 - 17:00 --- CS-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-EVE-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
---
18:00 - 19:00 CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-EVE-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
---
19:00 - 20:00 CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
CS-EVE-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
---
20:00 - 21:00 BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
--- --- --- BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
MDSE-1-option-CN
Benjamin Kanagwa
MCN 7206 Service Oriented Architectures
09:00 - 10:00 --- --- BIT-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
---
10:00 - 11:00 --- BIT-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
--- --- ---
11:00 - 12:00 BIT-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- BLIS-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
--- --- ---
15:00 - 16:00 BIT-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
CS-3-Elec2, BIT-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
--- ---
16:00 - 17:00 BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
---
17:00 - 18:00 BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
BIT-EVE-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
--- BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
BIT-EVE-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
18:00 - 19:00 --- BIT-EVE-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
---
19:00 - 20:00 BIT-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
BIT-EVE-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
---
20:00 - 21:00 BIT-EVE-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
BIT-EVE-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
CS-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
--- CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
---
09:00 - 10:00 CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
SE-3, CS-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
---
10:00 - 11:00 CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
CS-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
CS-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
--- SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
11:00 - 12:00 CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
---
12:00 - 13:00 CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
--- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- CS-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
---
15:00 - 16:00 --- --- CS-3
Swaib Kyanda Kaawaase
BSE 2206 Data Communications
CS-3
Swaib Kyanda Kaawaase
BSE 2206 Data Communications
CS-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
---
16:00 - 17:00 --- CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- --- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
CS-EVE-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
---
18:00 - 19:00 SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
---
19:00 - 20:00 CS-EVE-3-Elec2, BIT-EVE-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
CS-EVE-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
---
20:00 - 21:00 CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2C
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
--- --- --- BRAM-1, DRAM-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
---
09:00 - 10:00 --- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
---
10:00 - 11:00 BIS-1, SE-1
Josephine Nabukenya
BIS 1206 System Analysis and Design
--- --- BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
11:00 - 12:00 BIS-2
Emily Bagarukayo
BIT 2207 Research Methodology
--- BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
12:00 - 13:00 --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
CS-3-Elec2, BIT-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BLIS-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
15:00 - 16:00 --- BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
DRAM-EVE-1, BRAM-EVE-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
DRAM-EVE-1, BRAM-EVE-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
---
18:00 - 19:00 BRAM-EVE-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
---
20:00 - 21:00 --- CS-EVE-3-Elec2, BIT-EVE-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- BIS-1
Joseph Lwomwa
BIS 1203 Management Information Systems
---
09:00 - 10:00 BIS-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
--- BIS-1
Joseph Lwomwa
BIS 1203 Management Information Systems
BIS-2
Emily Bagarukayo
BIT 2207 Research Methodology
--- ---
10:00 - 11:00 --- BIS-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
--- --- ---
11:00 - 12:00 SE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- BIS-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- BIS-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
--- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- BIS-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- BIS-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
BIS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- BIS-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
---
17:00 - 18:00 BIT-EVE-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
---
18:00 - 19:00 BIT-EVE-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 3213 Information Technology Project II
---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- ---
20:00 - 21:00 BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BIT-EVE-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
--- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- --- SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
SE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
---
09:00 - 10:00 --- SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
---
10:00 - 11:00 --- SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
--- SE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
---
11:00 - 12:00 --- SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
SE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
---
12:00 - 13:00 --- --- SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 SE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- SE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
--- ---
16:00 - 17:00 --- SE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
--- ---
17:00 - 18:00 DLIS-EVE-2
BATTE
DLS 2208 Project planning and management
CS-EVE-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
CS-EVE-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
CS-EVE-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
---
18:00 - 19:00 CS-EVE-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
---
19:00 - 20:00 DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
DLIS-EVE-2
BATTE
DLS 2208 Project planning and management
SE-EVE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
---
20:00 - 21:00 CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- BIS-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
SE-3, CS-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
BIS-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7221 Security Protocols
09:00 - 10:00 BIS-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
BIS-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
10:00 - 11:00 --- --- --- BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
11:00 - 12:00 --- --- BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- MDSE-1-option-SE, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7202 Mobile and Wireless Networks
12:00 - 13:00 --- BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- --- BIS-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
--- ---
15:00 - 16:00 --- --- BIS-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
---
16:00 - 17:00 --- BIS-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- --- ---
17:00 - 18:00 BIS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
BIS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
BIS-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
BIS-EVE-1
Agnes Nakakawa
BIS 1203 Management Information Systems
---
18:00 - 19:00 MIS-1-option-ISM
Fiona Tulinayo
MIT 7215 IT Strategic Planning and Management
BIS-EVE-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
---
19:00 - 20:00 BIS-EVE-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
BIS-EVE-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
BIS-EVE-1
Agnes Nakakawa
BIS 1203 Management Information Systems
---
20:00 - 21:00 BIS-EVE-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
BIS-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- SE-4
Grace Kamulegeya
BSE 4200 Software Engineering Project II
SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
---
09:00 - 10:00 --- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
--- SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
---
10:00 - 11:00 --- SE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
11:00 - 12:00 SE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
--- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- MIS-1-option-ISM, MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Patrick Ogao
MIS 7209 Project and Organisational Change Management
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
SE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
15:00 - 16:00 --- SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
---
16:00 - 17:00 SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
SE-EVE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-EVE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
---
18:00 - 19:00 SE-EVE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
--- DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
---
20:00 - 21:00 SE-EVE-1
Peter Wakholi
BIS 1206 System Analysis and Design
--- SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BRAM-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
--- BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
--- --- ---
09:00 - 10:00 CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
BRAM-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
--- --- BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
10:00 - 11:00 BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
--- BIT-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 3213 Information Technology Project II
--- BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
11:00 - 12:00 BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- BIS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BIS-EVE-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
BIS-EVE-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
BLIS-EVE-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
BLIS-EVE-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
---
18:00 - 19:00 BIS-EVE-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
---
19:00 - 20:00 BIS-EVE-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
BIS-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
BIS-EVE-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
BIS-EVE-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
---
20:00 - 21:00 BIS-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
--- --- ---
09:00 - 10:00 --- BIT-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- --- MIT-1-option-IWC, MIS-1-option-ISM
Raymond Mugwanya
MIT 7217 Web Design and Usability
10:00 - 11:00 --- --- BLIS-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
---
11:00 - 12:00 --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- BRAM-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
SE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
--- BRAM-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
---
16:00 - 17:00 --- --- --- ---
17:00 - 18:00 CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-EVE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
---
18:00 - 19:00 MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7224 Computer Vision
SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
---
20:00 - 21:00 ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BIT-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- BRAM-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
---
11:00 - 12:00 --- --- BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
BRAM-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- BRAM-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- BRAM-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
--- MIS-1-option-ISM
Johnson Mwebaze
MIS 7212 Data Communication and Networking
16:00 - 17:00 --- --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- ---
17:00 - 18:00 BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
18:00 - 19:00 BIS-EVE-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
--- MIS-1-option-ISM
Rehema Baguma
MIS 7210 Management for IS Professionals
---
19:00 - 20:00 BIS-EVE-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
--- BIS-EVE-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
---
20:00 - 21:00 BIS-EVE-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
BRAM-EVE-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
--- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- --- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
---
09:00 - 10:00 BIT-2
Aminah Zawedde
BIT 2207 Research Methodology
BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- ---
10:00 - 11:00 --- --- BRAM-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
---
11:00 - 12:00 --- --- --- BIT-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7202 Design & Analysis of Algorithms
12:00 - 13:00 --- --- SE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- SE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
BRAM-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
--- --- ---
15:00 - 16:00 --- BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
BIT-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
--- ---
16:00 - 17:00 --- BIT-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
--- ---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
--- SE-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
---
18:00 - 19:00 BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
--- ---
19:00 - 20:00 SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
---
20:00 - 21:00 SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LL 6C
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- MCN-2-Elec
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 8109 Formal Methods in Software Engineering
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
-x-
18:00 - 19:00 MDSE-1-option-CN
Julianne Sansa-Otim
MCN 7200 Advanced Internetworking Protocols
SE-EVE-1
Peter Wakholi
BIS 1206 System Analysis and Design
MDSE-1-option-CN
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7208 Network Performance Evaluation
-x-
19:00 - 20:00 BIT-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
-x-
20:00 - 21:00 --- --- -x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LT 6D
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
BRAM-EVE-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
BRAM-EVE-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
-x-
18:00 - 19:00 BRAM-EVE-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
-x-
19:00 - 20:00 BRAM-EVE-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
BLIS-EVE-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
BRAM-EVE-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
-x-
20:00 - 21:00 -x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
Lab 1
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 --- --- SE-EVE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
SE-EVE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- -x-
18:00 - 19:00 SE-EVE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
SE-EVE-4
Grace Kamulegeya
BSE 4200 Software Engineering Project II
MCS-1-option-CV
Fred Kiwanuka
MCS 7225 Image Processing
MIS-1-option-IST
Richard Mayanja
MIS 7206 Data Warehousing
-x-
19:00 - 20:00 BIT-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- -x-
20:00 - 21:00 --- SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
-x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
Mobile Computing Lab
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MCS-1-option-CS
Daudi Jjingo
MCS 7215 Data Encryption
MDSE-1-option-SE
Joseph Balikuddembe
MCN 7207 Software Design Process and Metrics
--- MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7222 Hardware and Operating Systems Security
MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7217 Pattern Recognition
---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
Seminar Room 2 (Block A)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- CS-PhD
Swaib Kyanda Kaawaase
PSE 9203 Software Systems Architecture
---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- CS-PhD
Joyce Nakatumba-Nabende
PSE 9201 Models of Software Systems
CS-PhD
Richard Ssekibuule
PCS 9203 Advanced Applied Queuing Systems
CS-PhD
Engineer Bainomugisha
PSE 9102 Science of Computer Programming
---
11:00 - 12:00 --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- CS-PhD
Ernest Mwebaze
PCS 9202 Advances in Computer Vision & Image Processing
--- --- CS-PhD
John Ngubiri
PCS 9201 Advances in Digital Security
---
15:00 - 16:00 --- --- --- MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Raymond Mugwanya
MIT 7214 Audit and Security Assurance Principles
16:00 - 17:00 --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MIS-1-option-ISM, MIS-1-option-IST
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7201 Fiber Optic Networks
--- MDSE-1-option-MC
Drake Mirembe
MCN 7204 Mobile Applications Programming
MDSE-1-option-CN-Elec3, MDSE-1-option-MC-Elec2
Drake Mirembe
MCN 7203 Wireless Security
---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top