Institution name: College of Computing & IS
Comments: Final Version: Mar 20, 2017

Table of contents

 

College of Computing & IS
BIG Lab 2
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIT Conference Room
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Josephine Nabukenya
MCS 7226 Seminar Series
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MIS-1-option-IST, MIT-1-option-IMS, MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MIT-1-option-IWC
Evelyn Kigozi Kahiigi
MIT 7218 Legal & Ethical Aspects of Computing
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC, MDSE-1-option-SE
Joyce Nakatumba-Nabende
MCS 7226 Seminar Series
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MIS-1-option-ISM, MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Florence N. Kivunike
MIT 7216 E-service Delivery
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CS
John Ngubiri
MCS 7220 Software Security
Saturday --- --- --- --- MDSE-2-option-SE
Raymond Mugwanya
MCN 7205 Secure Software Architecture and Design
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 1
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
-X- --- --- --- --- RAM-1-Elec2
SENDIKADIWA
MRM Elective 2
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
--- ---
Wednesday --- --- DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
--- -X- DRAM-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
--- EASLIS-MSC-1
Gilbert Maiga
MSC 7205 Information Systems Development and Applications
---
Thursday DRAM-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
--- --- --- -X- --- --- --- DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- EASLIS-RAM-1
Gilbert Maiga
MRM 7202 Design and Implementation of Records Management Systems
Saturday --- --- EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 2
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
Tuesday --- --- --- DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
-X- --- --- --- DRAM-EVE-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
--- ---
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
--- ---
Thursday --- --- --- DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
-X- --- --- --- --- EASLIS-MSC-1
KADDU
MSC 7204 Management of Information Systems and Services
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- DRAM-EVE-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
DRAM-EVE-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 4
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- EASLIS-MSC-1
NALUMAGA
MSC 7207 Information Legislation, Ethics and Policy
---
Tuesday --- --- --- --- --- -X- DRAM-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
--- DLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1105 Information and Society
EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- DRAM-EVE-2
MUZAKI
RAM 2206 Project Planning & Management
--- ---
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- DLIS-EVE-1
KIDAAGA
BLS 3120 Library Operations
DLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1105 Information and Society
---
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- DLIS-EVE-1
KIDAAGA
BLS 3120 Library Operations
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-Seminar Room
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday EASLIS-PhD
KIYINGI
PLS 8208 Seminar: Concept Paper Presentation
--- --- -X- --- DRAM-2
KADDU
DRM 2204 Stores & Material Management
--- RAM-1-Elec1
KIYINGI
MRM Elective 1
Tuesday --- --- --- --- --- -X- EASLIS-PhD
KIGONGO-BUKENYA
PLS 8205 Information Science and Policy Studies
EASLIS-MSC-1
OMONA
MSC 7208 Info- Entrepreneurship
Wednesday EASLIS-PhD
OKELLO-OBURA
PLS 8206 Bibliometric Studies
--- -X- --- EASLIS-PhD
MUSOKE
PLS 8207 Scholarly writing and communication
EASLIS-RAM-1
OKELLO-OBURA
MRM 7205 Seminar in Archives & Records Management
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- EASLIS-RAM-1
NALUMAGA
MRM 7201 Archives and Manuscript Management
---
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- EASLIS-MSC-1
MUSOKE
MSC 7206 Technical and Scholarly Communication
---
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- BRAM-1, DRAM-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
-X- BRAM-1, DRAM-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
BRAM-1, DRAM-1
EKWARO
BRM 1202 Audiovisual Records Management
DRAM-1, BRAM-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
--- BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
Tuesday BLIS-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
BIT-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
BIT-2
Aminah Zawedde
BIT 2207 Research Methodology
-X- BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
--- BIT-EVE-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
BIT-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
Wednesday BRAM-1, DRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
BIT-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
-X- BIT-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
BIT-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
BIT-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-EVE-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
BIT-EVE-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
Thursday BIT-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
--- BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
-X- BRAM-1, DRAM-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
BIT-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-EVE-1
Emma Mugejjera
BIT 1209 Security Policies and Procedures
Friday BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
BIT-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIT-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
-X- BRAM-1, DRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
BIT-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
--- BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
BIT-EVE-1
Henry Serugunda
BIT 1208 Information Technology for Financial Services
BIT-EVE-1
Aminah Zawedde
BIS 1206 System Analysis and Design
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BRAM-1, DRAM-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
-X- BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
--- --- BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
Tuesday --- DRAM-1, BRAM-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
-X- BRAM-1, DRAM-1
EKWARO
BRM 1202 Audiovisual Records Management
CS-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-EVE-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
Wednesday --- CS-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
-X- CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
CS-EVE-1
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
Thursday BRAM-1, DRAM-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
CS-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
-X- --- --- CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-EVE-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
Friday BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
--- --- --- --- -X- BLIS-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
CS-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-EVE-1
Irene Arinaitwe
BIS 1206 System Analysis and Design
BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
Saturday --- --- --- --- BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
--- BIT-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
-X- --- BIT-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
BIT-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
BIT-EVE-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
Tuesday --- --- BIT-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
-X- --- CS-3-Elec2, BIT-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BIT-EVE-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
Wednesday --- --- --- BIT-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- -X- BLIS-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
--- --- BIT-EVE-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
BIT-EVE-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
Thursday --- BIT-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
--- --- --- -X- --- BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
BIT-EVE-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
Friday BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
--- --- --- --- -X- --- --- BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
BIT-EVE-2
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
Saturday MDSE-1-option-CN
Benjamin Kanagwa
MCN 7206 Service Oriented Architectures
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
-X- --- --- --- SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
CS-EVE-3-Elec2, BIT-EVE-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
Tuesday CS-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
CS-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
-X- --- --- CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
Wednesday --- SE-3, CS-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
CS-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
-X- --- CS-3
Swaib Kyanda Kaawaase
BSE 2206 Data Communications
CS-EVE-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
Thursday CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
--- -X- --- CS-3
Swaib Kyanda Kaawaase
BSE 2206 Data Communications
--- CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
Friday BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
--- --- --- -X- CS-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
CS-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
--- SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
CS-EVE-2
Safari Yonasi
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
Saturday --- --- SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2C
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
BIS-1, SE-1
Josephine Nabukenya
BIS 1206 System Analysis and Design
-X- --- --- --- BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
---
Tuesday --- --- --- BIS-2
Emily Bagarukayo
BIT 2207 Research Methodology
-X- CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
--- DRAM-EVE-1, BRAM-EVE-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BRAM-EVE-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
CS-EVE-3-Elec2, BIT-EVE-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
Wednesday --- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
--- --- -X- CS-3-Elec2, BIT-3-Elec1
Lillian Komugisha
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
AGABIRWE
BLS 1211 Information Technology II
BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
Thursday --- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
-X- BLIS-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
--- BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
Friday BRAM-1, DRAM-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
--- BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
-X- BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
--- --- DRAM-EVE-1, BRAM-EVE-1
NALUMAGA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
Saturday --- --- BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
--- --- BRAM-EVE-1, DRAM-EVE-1
KICONCO
BRM 1206 Information Technology II
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- BIS-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
--- SE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- -X- --- --- --- BIT-EVE-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
Tuesday --- --- BIS-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
--- -X- BIS-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
BIS-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
BLIS-EVE-1, DLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
Wednesday --- BIS-1
Joseph Lwomwa
BIS 1203 Management Information Systems
--- BIS-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
-X- --- BIS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
BIT-EVE-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 3213 Information Technology Project II
Thursday --- BIS-2
Emily Bagarukayo
BIT 2207 Research Methodology
--- BIS-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
-X- --- BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
BIT-EVE-3
Margaret Nagwovuma
BIT 3210 System Integration and Deployment
Friday BIS-1
Joseph Lwomwa
BIS 1203 Management Information Systems
--- --- --- --- -X- --- --- BIS-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
--- ---
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- --- --- -X- SE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
--- --- DLIS-EVE-2
BATTE
DLS 2208 Project planning and management
DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
Tuesday --- --- SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
--- -X- SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- SE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
CS-EVE-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
CS-EVE-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
DLIS-EVE-2
BATTE
DLS 2208 Project planning and management
Wednesday --- SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
--- SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
-X- --- SE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
CS-EVE-3
Pius K.B. Mugagga
CSC 3205 Compiler Design
SE-EVE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
Thursday SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
SE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
-X- --- SE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
CS-EVE-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
Friday SE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
SE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
-X- --- --- --- CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- BIS-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
--- --- --- -X- BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- BIS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
BIS-EVE-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
BIS-EVE-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
Tuesday --- BIS-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
--- BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
-X- --- --- BIS-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
BIS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
MIS-1-option-ISM
Fiona Tulinayo
MIT 7215 IT Strategic Planning and Management
Wednesday BIS-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
--- BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
-X- --- --- BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
BIS-EVE-1
Mark Magumba
BIS 1208 IT Infrastrutcure
Thursday SE-3, CS-3-Elec2
Fred Kiwanuka
BSE 3202 Distributed Systems Development
--- --- --- -X- BIS-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
--- BIS-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
BIS-EVE-1
Agnes Nakakawa
BIS 1203 Management Information Systems
Friday BIS-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- -X- --- BIS-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
--- BIS-EVE-1
Agnes Nakakawa
BIS 1203 Management Information Systems
BIS-EVE-1
Moses Makoha
BIS 1205 Business Statistics
BIS-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
Saturday MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7221 Security Protocols
MDSE-1-option-SE, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7202 Mobile and Wireless Networks
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- SE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
--- -X- SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
SE-EVE-1
Peter Wakholi
BIS 1206 System Analysis and Design
Tuesday --- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
--- --- -X- --- --- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
SE-EVE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
SE-EVE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
--- ---
Wednesday --- --- SE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- -X- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
Thursday SE-4
Grace Kamulegeya
BSE 4200 Software Engineering Project II
SE-4
Alex Mwotil
BSE 4201 Software Design Patterns
-X- SE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
SE-EVE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
Friday SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
--- --- -X- SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
Saturday --- --- --- --- MIS-1-option-ISM, MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Patrick Ogao
MIS 7209 Project and Organisational Change Management
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BRAM-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
-X- --- --- --- BIS-EVE-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
BIS-EVE-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
BIS-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
Tuesday --- CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
BLIS-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
-X- BIS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- BIS-EVE-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
Wednesday BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BRAM-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
--- --- --- -X- --- --- --- BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
BIS-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
Thursday --- --- BIT-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 3213 Information Technology Project II
-X- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- --- BLIS-EVE-2
KULISOOMA
BLS 3117 Publication Design and Production
BIS-EVE-2
Brian Muchake
BIS 2206 Information Systems Project Management
BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- BLIS-EVE-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
BIS-EVE-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
BIS-EVE-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
Saturday --- BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- --- --- -X- --- --- --- CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7224 Computer Vision
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- BRAM-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
SE-EVE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
Wednesday BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
BIT-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
BLIS-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
--- --- -X- --- SE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
Thursday --- --- BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
--- -X- --- --- --- SE-EVE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
Friday --- --- --- --- --- -X- --- BRAM-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
--- SE-EVE-2
Julianne Sansa-Otim
BSE 2206 Data Communications
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
Saturday --- MIT-1-option-IWC, MIS-1-option-ISM
Raymond Mugwanya
MIT 7217 Web Design and Usability
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIS-EVE-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
BIS-EVE-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
Tuesday BIT-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- --- --- -X- BRAM-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
--- BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIS-EVE-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
BRAM-EVE-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
Wednesday --- --- --- BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
-X- --- --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- --- --- ---
Thursday --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
BRAM-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
-X- --- BRAM-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
--- BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BIS-EVE-3
Emmanuel Eilu
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
Friday --- --- BRAM-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
--- --- -X- --- --- --- BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
MIS-1-option-ISM
Rehema Baguma
MIS 7210 Management for IS Professionals
Saturday --- --- --- --- --- --- --- MIS-1-option-ISM
Johnson Mwebaze
MIS 7212 Data Communication and Networking
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- BIT-2
Aminah Zawedde
BIT 2207 Research Methodology
--- --- -X- --- --- --- BRAM-EVE-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
Tuesday BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- --- --- -X- SE-2
Ibrahim Bbosa
MTH 1203 Calculus I
BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
Wednesday --- BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- --- SE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
-X- BRAM-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
BIT-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
Thursday --- --- BRAM-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
BIT-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
-X- --- BIT-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
--- --- SE-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
Friday BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
--- -X- --- --- --- SE-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 2207 Research Methodology
SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
Saturday --- --- --- MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7202 Design & Analysis of Algorithms
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LL 6C
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- SE-EVE-2
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
MDSE-1-option-CN
Julianne Sansa-Otim
MCN 7200 Advanced Internetworking Protocols
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- SE-EVE-1
Peter Wakholi
BIS 1206 System Analysis and Design
---
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- MCN-2-Elec
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 8109 Formal Methods in Software Engineering
---
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
MDSE-1-option-CN
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7208 Network Performance Evaluation
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
BIT-EVE-2
Haleem Chongomweru
BIT 2208 System Administration
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
LT 6D
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BRAM-EVE-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
BLIS-EVE-3
NALUMANSI
BLS 1112 Communication Skills & Practice
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-2
MUSOKE, KALYOWA
BRM 2202 Health Records management
BRAM-EVE-2
KAWALYA
BRM 2204 Records Storage and Security
BRAM-EVE-3
MUKIIBI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-2
MUZAKI
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
Lab 1
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- SE-EVE-2
Mary Nsabagwa
BSE 2205 Network Applications Development
BIT-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
---
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- SE-EVE-4
Grace Kamulegeya
BSE 4200 Software Engineering Project II
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- SE-EVE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- SE-EVE-4
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
MCS-1-option-CV
Fred Kiwanuka
MCS 7225 Image Processing
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- MIS-1-option-IST
Richard Mayanja
MIS 7206 Data Warehousing
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
Mobile Computing Lab
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CS
Daudi Jjingo
MCS 7215 Data Encryption
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MDSE-1-option-SE
Joseph Balikuddembe
MCN 7207 Software Design Process and Metrics
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- --- ---
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7222 Hardware and Operating Systems Security
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7217 Pattern Recognition
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top

College of Computing & IS
Seminar Room 2 (Block A)
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MIS-1-option-ISM, MIS-1-option-IST
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
Tuesday --- --- CS-PhD
Joyce Nakatumba-Nabende
PSE 9201 Models of Software Systems
-X- CS-PhD
Ernest Mwebaze
PCS 9202 Advances in Computer Vision & Image Processing
--- MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7201 Fiber Optic Networks
Wednesday --- --- CS-PhD
Richard Ssekibuule
PCS 9203 Advanced Applied Queuing Systems
-X- --- --- --- --- --- --- ---
Thursday --- --- CS-PhD
Engineer Bainomugisha
PSE 9102 Science of Computer Programming
-X- --- --- --- --- MDSE-1-option-MC
Drake Mirembe
MCN 7204 Mobile Applications Programming
Friday CS-PhD
Swaib Kyanda Kaawaase
PSE 9203 Software Systems Architecture
--- --- -X- CS-PhD
John Ngubiri
PCS 9201 Advances in Digital Security
--- MDSE-1-option-CN-Elec3, MDSE-1-option-MC-Elec2
Drake Mirembe
MCN 7203 Wireless Security
Saturday --- --- --- --- --- --- --- MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Raymond Mugwanya
MIT 7214 Audit and Security Assurance Principles
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.30.3 on 6/15/17 5:45 PM

back to the top