Institution name: College of Computing & IS
Comments: Final Version: Jan, 24 2018

Table of contents

 

College of Computing & IS
BIG Lab 2
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 --- BLIS-EVE-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
-x-
18:00 - 19:00 BLIS-EVE-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
-x-
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
BRAM-EVE-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
--- BRAM-EVE-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
-x-
20:00 - 21:00 BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
-x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIT Conference Room
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
MIS-1-option-IST, MIT-1-option-IMS, MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MIT-1-option-IWC
Evelyn Kigozi Kahiigi
MIT 7218 Legal & Ethical Aspects of Computing
MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC, MDSE-1-option-SE
Joyce Nakatumba-Nabende
MCS 7226 Seminar Series
MIS-1-option-ISM, MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Florence N. Kivunike
MIT 7216 E-service Delivery
--- ---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 1
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
BLIS-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
---
09:00 - 10:00 --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
--- ---
11:00 - 12:00 --- BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- BLIS-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
--- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
---
15:00 - 16:00 BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
--- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- EASLIS-MSC-1
KADDU
MSC 7204 Management of Information Systems and Services
--- EASLIS-MSC-1
KIYINGI
MSC 7205 Information Systems Development and Applications
--- ---
18:00 - 19:00 EASLIS-MSC-1
NALUMAGA
MSC 7207 Information Legislation, Ethics and Policy
--- EASLIS-RAM-1
NALUMAGA
MRM 7201 Archives and Manuscript Management
---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 2
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- DRAM-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
--- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
--- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- DRAM-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
--- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
--- EASLIS-MSC-1
SENDIKADIWA
MSC 7206 Technical and Scholarly Communication
---
18:00 - 19:00 --- --- ---
19:00 - 20:00 DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
DRAM-EVE-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
--- DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 4
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
--- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- DRAM-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
--- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- DRAM-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
--- DRAM-EVE-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
DRAM-EVE-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
--- ---
18:00 - 19:00 --- --- ---
19:00 - 20:00 EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
--- EASLIS-RAM-1
KIYINGI
MRM 7205 Seminar in Archives & Records Management
--- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-Seminar Room
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 EASLIS-PhD
MUSOKE
PLS 8207 Scholarly writing and communication
--- EASLIS-PhD
MUSOKE
PLS 8207 Scholarly writing and communication
--- --- ---
09:00 - 10:00 EASLIS-PhD
KADDU
PLS 8208 Seminar: Concept Paper Presentation
--- EASLIS-PhD
OKELLO-OBURA
PLS 8206 Bibliometric Studies
EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
10:00 - 11:00 --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
EASLIS-PhD
KIGONGO-BUKENYA
PLS 8205 Information Science and Policy Studies
--- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- ---
17:00 - 18:00 DRAM-EVE-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
--- --- --- ---
18:00 - 19:00 EASLIS-MSC-1
OMONA
MSC 7208 Info- Entrepreneurship
EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7202 Design and Implementation of Records Management Systems
--- ---
19:00 - 20:00 --- --- DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BRAM-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
ITS-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
ITS-1
Swaib Kyanda Kaawaase, Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
ITS-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
BRAM-EVE-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
09:00 - 10:00 ITS-1
Swaib Kyanda Kaawaase, Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
BRAM-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
10:00 - 11:00 BIT-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
BIT-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
---
11:00 - 12:00 --- --- BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
BRAM-EVE-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
12:00 - 13:00 BIT-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
--- ITS-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BRAM-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
BRAM-EVE-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
15:00 - 16:00 --- ITS-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
ITS-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
16:00 - 17:00 ITS-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
BRAM-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
---
17:00 - 18:00 ITS-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BRAM-EVE-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
ITS-EVE-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
---
18:00 - 19:00 ITS-EVE-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
ITS-EVE-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
BRAM-EVE-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
ITS-EVE-1
Swaib Kyanda Kaawaase
IST 1202 Introduction to Computer Networks
BRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
---
20:00 - 21:00 ITS-EVE-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
ITS-EVE-1
Swaib Kyanda Kaawaase
IST 1202 Introduction to Computer Networks
---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BRAM-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
CS-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BIT-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
---
09:00 - 10:00 --- --- ---
10:00 - 11:00 --- CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
BRAM-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
CS-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
BRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
---
11:00 - 12:00 CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
---
12:00 - 13:00 BRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
--- BRAM-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
EASLIS-RAM-2
OKELLO-OBURA
MRM 7403 Records and Information Systems Security
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
SE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
---
15:00 - 16:00 BRAM-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
--- BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
---
16:00 - 17:00 CS-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
--- ---
17:00 - 18:00 CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-EVE-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
CS-EVE-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
---
18:00 - 19:00 CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- ---
19:00 - 20:00 CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- ITS-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
---
20:00 - 21:00 CS-EVE-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BIT-3-Elec1
Aminah Zawedde
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- BIT-3
Emma Mugejjera
BIT 3213 Information Technology Project II
--- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
11:00 - 12:00 --- BIT-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
--- BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
---
12:00 - 13:00 SE-3, CS-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
--- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
--- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- BIT-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
---
17:00 - 18:00 BIT-EVE-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
BIT-EVE-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
ITS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
BIT-EVE-2
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
18:00 - 19:00 BIT-EVE-2
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIT-EVE-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
---
19:00 - 20:00 BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
---
20:00 - 21:00 --- BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
--- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
--- CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
CS-3
Drake Mirembe
BSE 2206 Data Communications
---
09:00 - 10:00 --- --- ---
10:00 - 11:00 --- CS-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
CS-3-Elec2
Deborah Mudali
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
CS-3
Drake Mirembe
BSE 2206 Data Communications
--- ---
11:00 - 12:00 --- CS-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
---
12:00 - 13:00 --- CS-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
--- --- CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
---
15:00 - 16:00 BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
--- ---
17:00 - 18:00 CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
CS-EVE-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
--- ---
18:00 - 19:00 --- CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
---
19:00 - 20:00 BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
--- CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-EVE-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2C
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 BRAM-1, BLIS-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
--- BRAM-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
BRAM-1, BLIS-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
--- MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7221 Security Protocols
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
--- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- BRAM-EVE-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
BRAM-EVE-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
--- BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
---
18:00 - 19:00 BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
---
19:00 - 20:00 BRAM-EVE-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
BRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
BLIS-EVE-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
---
20:00 - 21:00 BLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
--- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BIS-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
--- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
SE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- --- BIT-EVE-3-Elec1
Aminah Zawedde
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
10:00 - 11:00 BIT-2
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIS-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
11:00 - 12:00 BLIS-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- BIS-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
---
18:00 - 19:00 BIT-EVE-3
Emma Mugejjera
BIT 3213 Information Technology Project II
---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- --- BLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
---
20:00 - 21:00 BIT-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
BLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- SE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
--- SE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
---
09:00 - 10:00 SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
--- SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
---
10:00 - 11:00 SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
--- SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
---
11:00 - 12:00 SE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
--- SE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
SE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
MDSE-2-option-SE
Raymond Mugwanya
MCN 7205 Secure Software Architecture and Design
12:00 - 13:00 SE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- SE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
--- --- SE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
---
15:00 - 16:00 --- SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- ---
16:00 - 17:00 --- SE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
SE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
--- ---
17:00 - 18:00 CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
CS-EVE-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
CS-EVE-3-Elec2
Deborah Mudali
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
CS-EVE-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
CS-EVE-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
---
18:00 - 19:00 --- ---
19:00 - 20:00 --- CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
---
20:00 - 21:00 CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- BIS-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
--- --- ---
10:00 - 11:00 BIS-3
Agnes Nakakawa
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
--- --- BIS-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
---
11:00 - 12:00 BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 SE-3, CS-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
ITS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
BIT-EVE-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
---
18:00 - 19:00 MIS-1-option-ISM
Rehema Baguma
MIS 7210 Management for IS Professionals
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
--- DLIS-EVE-2
MUZAKI
DLS 2208 Project planning and management
SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
---
20:00 - 21:00 SE-EVE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
--- SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
---
09:00 - 10:00 SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
---
10:00 - 11:00 SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
SE-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 2207 Research Methodology
SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
---
11:00 - 12:00 --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- SE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
SE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4200 Software Engineering Project II
SE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
---
15:00 - 16:00 --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 DLIS-EVE-2
MUZAKI
DLS 2208 Project planning and management
SE-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
SE-EVE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
---
18:00 - 19:00 ---
19:00 - 20:00 DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
--- SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
---
20:00 - 21:00 --- --- SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BIT-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
BRAM-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
BRAM-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
--- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
10:00 - 11:00 --- --- --- BIS-2
Emily Bagarukayo
BIT 2207 Research Methodology
11:00 - 12:00 --- ITS-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
SE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
--- BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- BRAM-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
---
17:00 - 18:00 --- --- BIS-EVE-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
--- BIS-EVE-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
---
18:00 - 19:00 BIS-EVE-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
BIS-EVE-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
BIS-EVE-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
MIS-1-option-IST
Richard Mayanja
MIS 7206 Data Warehousing
---
19:00 - 20:00 BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
BRAM-EVE-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
---
20:00 - 21:00 --- BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- ---
09:00 - 10:00 --- --- BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- BLIS-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
CS-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
--- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- --- BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
SE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
16:00 - 17:00 --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-EVE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
---
18:00 - 19:00 MCS-1-option-CS
Daudi Jjingo
MCS 7215 Data Encryption
SE-EVE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
SE-EVE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
SE-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
SE-EVE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
---
20:00 - 21:00 SE-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
--- --- MDSE-1-option-CN
Benjamin Kanagwa
MCN 7206 Service Oriented Architectures
09:00 - 10:00 BRAM-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
--- --- ---
10:00 - 11:00 BIT-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
--- --- ---
11:00 - 12:00 BRAM-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
--- --- BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
---
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
--- CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
---
15:00 - 16:00 --- --- MIS-1-option-ISM
Johnson Mwebaze
MIS 7212 Data Communication and Networking
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- ---
18:00 - 19:00 BIS-EVE-3
Agnes Nakakawa
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
--- BIS-EVE-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
---
20:00 - 21:00 SE-EVE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
--- --- --- ---
09:00 - 10:00 BLIS-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
--- --- BRAM-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
---
10:00 - 11:00 SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- ITS-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- ---
11:00 - 12:00 --- --- BLIS-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
--- SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
--- --- ---
15:00 - 16:00 --- SE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
--- BRAM-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
SE-EVE-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 2207 Research Methodology
SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
---
18:00 - 19:00 --- ---
19:00 - 20:00 CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
---
20:00 - 21:00 SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LL 6C
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BRAM-2, BLIS-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
--- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- BRAM-2, BLIS-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
--- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
11:00 - 12:00 --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
15:00 - 16:00 --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
BIT-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- --- ---
18:00 - 19:00 MDSE-1-option-CN
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7200 Advanced Internetworking Protocols
--- BIS-EVE-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
--- ---
19:00 - 20:00 BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LT 6D
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7202 Design & Analysis of Algorithms
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 --- BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
BRAM-EVE-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
-x-
18:00 - 19:00 BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
MDSE-1-option-MC
Drake Mirembe
MCN 7204 Mobile Applications Programming
BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
MCS-1-option-CS
John Ngubiri
MCS 7220 Software Security
-x-
19:00 - 20:00 --- BLIS-EVE-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
-x-
20:00 - 21:00 --- -x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Lab 1
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4200 Software Engineering Project II
--- SE-EVE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
BLIS-EVE-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
BLIS-EVE-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
-x-
18:00 - 19:00 DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
-x-
19:00 - 20:00 SE-EVE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
-x-
20:00 - 21:00 --- --- BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
-x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Multimedia Lab Level 3 (Block B)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- MCN-2-Elec
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 8109 Formal Methods in Software Engineering
--- --- ---
18:00 - 19:00 MDSE-1-option-SE
Joseph Balikuddembe
MCN 7207 Software Design Process and Metrics
MDSE-1-option-CN
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7208 Network Performance Evaluation
MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7222 Hardware and Operating Systems Security
MDSE-1-option-CN-Elec3, MDSE-1-option-MC-Elec2
Drake Mirembe
MCN 7203 Wireless Security
---
19:00 - 20:00 ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Seminar Room 2 (Block A)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- CS-PhD
Gilbert Maiga
PIS 9202 Advanced Research in Systems modeling and Analysis
--- --- ---
09:00 - 10:00 --- CS-PhD
Engineer Bainomugisha
PSE 9102 Science of Computer Programming
--- --- ---
10:00 - 11:00 CS-PhD
Josephine Nabukenya
PIS 9203 Presentation, Scientific Writing and Research Ethics
CS-PhD
Agnes Rwashana
PIT 9201 Advanced Research in Information for Culture and Society
CS-PhD
Raymond Mugwanya
PIT 9202 Advanced Research in Information Technology for Development
---
11:00 - 12:00 --- MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7201 Fiber Optic Networks
12:00 - 13:00 --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- CS-PhD
John Ngubiri
PCS 9101 Philosophy of Computing
--- CS-PhD
Richard Ssekibuule
PCS 9203 Advanced Applied Queuing Systems
--- ---
15:00 - 16:00 CS-PhD
Richard Ssekibuule
PCS 9201 Advances in Digital Security
--- CS-PhD
Ernest Mwebaze
PCS 9202 Advances in Computer Vision & Image Processing
CS-PhD
Patrick Ogao
PIS 9201 Advanced Research in Geographical Information Systems
16:00 - 17:00 ---
17:00 - 18:00 --- --- ---
18:00 - 19:00 --- MIS-1-option-ISM
Fiona Tulinayo
MIT 7215 IT Strategic Planning and Management
MIS-1-option-ISM, MIS-1-option-IST
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
MDSE-1-option-SE, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7202 Mobile and Wireless Networks
--- ---
19:00 - 20:00 --- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIPSD Board Room level 5 (Block B)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 EASLIS-RAM-2
OKELLO-OBURA
MRM 7402 Research Seminar Series II
--- CS-Special Class
Engineer Bainomugisha
CSC 2212 Individual Project II
MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7224 Computer Vision
MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7217 Pattern Recognition
---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Small Lab Level 4 (Block B)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
17:00 - 18:00 --- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 MCS-1-option-CV
Deborah Mudali
MCS 7225 Image Processing
-x- -x- -x- -x- -x-
19:00 - 20:00 -x- -x- -x- -x- -x-
20:00 - 21:00 -x- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top