Institution name: College of Computing & IS
Comments: Final Version: Jan, 24 2018

Table of contents

 

College of Computing & IS
BIG Lab 2
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- BLIS-EVE-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
BRAM-EVE-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
--- BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
BRAM-EVE-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIT Conference Room
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MIS-1-option-IST, MIT-1-option-IMS, MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MIT-1-option-IWC
Evelyn Kigozi Kahiigi
MIT 7218 Legal & Ethical Aspects of Computing
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC, MDSE-1-option-SE
Joyce Nakatumba-Nabende
MCS 7226 Seminar Series
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MIS-1-option-ISM, MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Florence N. Kivunike
MIT 7216 E-service Delivery
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- --- ---
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 1
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- --- --- -X- --- BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
--- --- EASLIS-MSC-1
NALUMAGA
MSC 7207 Information Legislation, Ethics and Policy
Tuesday --- --- --- BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
-X- --- --- --- EASLIS-MSC-1
KADDU
MSC 7204 Management of Information Systems and Services
---
Wednesday BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
--- --- --- -X- BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
--- --- --- --- ---
Thursday DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
BLIS-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
--- BLIS-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
-X- BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
--- EASLIS-MSC-1
KIYINGI
MSC 7205 Information Systems Development and Applications
---
Friday BLIS-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
--- --- --- -X- BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
--- --- EASLIS-RAM-1
NALUMAGA
MRM 7201 Archives and Manuscript Management
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 2
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
Tuesday --- DRAM-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
--- --- -X- --- --- --- DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
DRAM-EVE-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
Wednesday --- --- --- DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
-X- DRAM-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
--- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
--- ---
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- DRAM-EVE-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- EASLIS-MSC-1
SENDIKADIWA
MSC 7206 Technical and Scholarly Communication
---
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 4
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- DRAM-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
-X- --- --- --- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- --- ---
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- DRAM-EVE-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
EASLIS-RAM-1
KIYINGI
MRM 7205 Seminar in Archives & Records Management
Thursday --- --- --- --- --- -X- DRAM-2
KALYOWA
DRA 2208 Project Planning & Management
--- DRAM-EVE-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
--- ---
Friday --- --- --- --- --- -X- --- DRAM-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
--- --- --- ---
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-Seminar Room
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday EASLIS-PhD
MUSOKE
PLS 8207 Scholarly writing and communication
--- --- --- -X- --- DRAM-2
NINA
RAM 2208 Records Conservation & Preservation
DRAM-EVE-2
SSENONO
DRM 2204 Stores & Material Management
--- ---
Tuesday --- EASLIS-PhD
KADDU
PLS 8208 Seminar: Concept Paper Presentation
--- -X- --- EASLIS-PhD
KIGONGO-BUKENYA
PLS 8205 Information Science and Policy Studies
--- ---
Wednesday EASLIS-PhD
MUSOKE
PLS 8207 Scholarly writing and communication
--- --- --- -X- --- --- --- --- EASLIS-MSC-1
OMONA
MSC 7208 Info- Entrepreneurship
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7202 Design and Implementation of Records Management Systems
Friday --- EASLIS-PhD
OKELLO-OBURA
PLS 8206 Bibliometric Studies
-X- --- --- --- --- --- DRAM-EVE-2
KAWALYA
RAM 2207 Information Legislation and Ethics
Saturday --- EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
--- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BRAM-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BIT-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
BIT-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
-X- --- --- ITS-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
ITS-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
ITS-EVE-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
ITS-EVE-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
Tuesday ITS-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
ITS-1
Swaib Kyanda Kaawaase, Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
--- --- -X- BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
ITS-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
BLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
ITS-EVE-1
Lillian Komugisha
BIS 1206 System Analysis and Design
Wednesday BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
BIT-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
-X- BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BRAM-EVE-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
ITS-EVE-1
Swaib Kyanda Kaawaase
IST 1202 Introduction to Computer Networks
Thursday ITS-1
Swaib Kyanda Kaawaase, Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
BRAM-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
--- ITS-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
-X- BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
ITS-1, BIS-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BRAM-EVE-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
ITS-EVE-1
Swaib Kyanda Kaawaase
IST 1202 Introduction to Computer Networks
Friday ITS-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
-X- BRAM-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
BRAM-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
ITS-EVE-1
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
BRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
Saturday BRAM-EVE-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
--- BRAM-EVE-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
--- BRAM-EVE-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
-X- CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BRAM-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
Tuesday BRAM-1
OMONA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
-X- CS-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
CS-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
CS-EVE-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
Wednesday CS-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
BRAM-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
BRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
-X- SE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-EVE-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
Thursday BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
CS-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
CS-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
--- -X- CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- CS-EVE-1
Fiona Ssozi
BIS 1206 System Analysis and Design
Friday BIT-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
--- BRAM-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
BRAM-1
NAIBOKA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
-X- --- BLIS-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
--- ITS-EVE-1, BIS-EVE-2
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
Saturday --- --- --- --- EASLIS-RAM-2
OKELLO-OBURA
MRM 7403 Records and Information Systems Security
--- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BIT-3-Elec1
Aminah Zawedde
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- SE-3, CS-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
-X- --- --- --- BIT-EVE-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
BIT-EVE-2
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
BRAM-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
---
Tuesday --- --- --- BIT-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
-X- BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
--- --- BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
BIT-EVE-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
Wednesday BIT-3
Emma Mugejjera
BIT 3213 Information Technology Project II
--- BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
-X- --- --- --- BIT-EVE-2-Elec1
Fiona Tulinayo
BIT 2201 Marketing in the IT Sector
BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
Thursday --- --- --- BIT-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
-X- --- BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
ITS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
---
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- BIT-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
BIT-EVE-2
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIT-EVE-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
Saturday --- --- BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
--- --- --- -X- --- BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
--- CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
BIT-EVE-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
Tuesday CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
--- CS-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
-X- CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
--- CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
Wednesday --- --- CS-3-Elec2
Deborah Mudali
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
-X- --- CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
--- CS-EVE-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
--- ---
Thursday CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
CS-3
Drake Mirembe
BSE 2206 Data Communications
CS-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
-X- --- --- CS-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
CS-EVE-2
Ernest Mwebaze
BIT 2207 Research Methodology
--- CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
Friday CS-3
Drake Mirembe
BSE 2206 Data Communications
--- CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
-X- CS-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
--- --- --- CS-EVE-2
Emmanuel Lule
CSC 2200 Operating Systems
CS-EVE-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
---
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2C
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- BRAM-1, BLIS-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
-X- --- --- --- BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
BRAM-EVE-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
Tuesday --- --- --- --- --- -X- BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- --- BRAM-EVE-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
Wednesday --- --- --- BRAM-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
-X- --- BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
--- --- BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
BLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
Thursday --- --- --- BRAM-1, BLIS-1
ENON
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
--- -X- --- BRAM-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BRAM-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
---
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
BLIS-EVE-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
Saturday --- --- --- MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7221 Security Protocols
--- --- BRAM-EVE-1
KAWALYA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
--- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday BIS-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
BLIS-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
-X- BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
Tuesday --- BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
--- --- -X- --- --- --- SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
--- BIT-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
Wednesday --- SE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- --- -X- --- BIS-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
--- BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
BIT-EVE-3
Emma Mugejjera
BIT 3213 Information Technology Project II
Thursday --- --- BIT-2
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
-X- --- --- --- BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
--- BLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
Friday --- --- BIS-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
--- -X- --- --- --- BIT-EVE-3
Albert Bitwire
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
BLIS-EVE-1
EKWARO
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
Saturday --- BIT-EVE-3-Elec1
Aminah Zawedde
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- --- --- --- --- --- --- --- BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
SE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
-X- --- --- --- CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
Tuesday --- --- SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
-X- SE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
SE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
CS-EVE-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
---
Wednesday SE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
--- --- -X- --- SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
SE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
CS-EVE-3-Elec2
Deborah Mudali
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
---
Thursday --- SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
--- SE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
-X- --- --- --- CS-EVE-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
--- ---
Friday SE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
SE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
-X- SE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
CS-EVE-3
David Byansi
CSC 3205 Compiler Design
--- CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
Saturday --- --- --- MDSE-2-option-SE
Raymond Mugwanya
MCN 7205 Secure Software Architecture and Design
--- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- BIS-3
Agnes Nakakawa
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
-X- BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- SE-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
SE-EVE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
Tuesday --- --- --- BIS-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- -X- BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
SE-3, CS-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
ITS-EVE-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
Wednesday --- BIS-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
--- -X- --- BIS-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
DLIS-EVE-2
NAIBOKA
DLS 2206 Bibliographic Control
DLIS-EVE-2
MUZAKI
DLS 2208 Project planning and management
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- BIS-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
BIT-EVE-2
Albert Bitwire
BIT 2208 System Administration
SE-EVE-3, CS-EVE-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
Friday --- --- BIS-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
-X- --- --- --- CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
MIS-1-option-ISM
Rehema Baguma
MIS 7210 Management for IS Professionals
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- --- -X- SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- DLIS-EVE-2
MUZAKI
DLS 2208 Project planning and management
DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
Tuesday --- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
SE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- --- -X- --- --- --- SE-EVE-1
Amon Muteganda
BIS 1206 System Analysis and Design
--- ---
Wednesday SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 2207 Research Methodology
-X- SE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
--- SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe, Jacob Katende
BSE 1206 Software Development Principles
---
Thursday --- SE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
--- --- -X- SE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4200 Software Engineering Project II
SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
DLIS-EVE-2
KULISOOMA
DLS 2207 Marketing of Information Services
Friday SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
--- -X- SE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
--- --- SE-EVE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- BIS-EVE-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
Tuesday BIT-2
Lillian Komugisha
BIT 2207 Research Methodology
--- ITS-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
-X- --- --- --- --- BIS-EVE-2
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
---
Wednesday BRAM-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
--- --- SE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
-X- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- --- BIS-EVE-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
BIS-EVE-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
Thursday BRAM-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
--- BIS-2
Emily Bagarukayo
BIT 2207 Research Methodology
-X- --- --- --- --- MIS-1-option-IST
Richard Mayanja
MIS 7206 Data Warehousing
Friday --- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
--- --- -X- --- --- BRAM-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
BIS-EVE-2
Henry Serugunda
BIS 2206 Information Systems Project Management
BRAM-EVE-2
OKELLO-OBURA
BRM 2204 Records Storage and Security
BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
Saturday --- BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
BIS-EVE-2
Patrick Ogao
BIT 2207 Research Methodology
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
SE-EVE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
MCS-1-option-CS
Daudi Jjingo
MCS 7215 Data Encryption
Tuesday --- --- --- BLIS-2
KIWUUWA
BLS 2212 Document Cataloguing II
-X- --- --- --- SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-EVE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
SE-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
Wednesday --- BRAM-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
CS-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
-X- --- --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-EVE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
SE-EVE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
Thursday BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- --- --- -X- --- BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
SE-EVE-2
Paddy Asiimwe
BSE 2206 Data Communications
SE-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
Friday --- --- --- --- --- -X- --- SE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
SE-EVE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6A
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- BRAM-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
BRAM-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
-X- CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
--- --- BIS-EVE-3
Agnes Nakakawa
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
Tuesday --- --- BIT-2
Emily Bagarukayo
CSC 2200 Operating Systems
-X- --- --- --- BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
--- BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
Wednesday BIT-2-Elec1
Paul Ssemaluulu
BIT 2210 Digital Forensics and Incident Response
--- --- --- -X- CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
BIS-EVE-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
BRAM-EVE-2
ENON
BRM 2205 Research Data Analysis
Friday --- --- --- BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
-X- BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
--- --- BIS-EVE-3
Richard Mayanja
BIS 3200 Data Warehousing & Business Intelligence
SE-EVE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
Saturday MDSE-1-option-CN
Benjamin Kanagwa
MCN 7206 Service Oriented Architectures
--- --- --- --- MIS-1-option-ISM
Johnson Mwebaze
MIS 7212 Data Communication and Networking
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6B
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- BLIS-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
--- --- -X- --- --- --- SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
Tuesday BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
SE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
--- -X- --- SE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
--- SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
BIS 1204 Data and Information Management 1
Wednesday --- --- --- --- --- -X- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
--- SE-EVE-3
Flavia Namagembe-Mwanje
BIT 2207 Research Methodology
SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
Thursday --- --- ITS-1
Flavia Namagembe-Mwanje
BIS 1204 Data and Information Management 1
BLIS-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
--- -X- --- --- --- SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
BIT 2208 System Administration
--- ---
Friday --- BRAM-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
--- --- --- -X- --- BRAM-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
Saturday --- --- --- SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
--- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LL 6C
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
MDSE-1-option-CN
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7200 Advanced Internetworking Protocols
Tuesday BRAM-2, BLIS-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
--- --- --- --- -X- --- --- --- BIT-EVE-3
Paul Ssemaluulu
BIT 3210 System Integration and Deployment
BIS-EVE-3
Asaph Tweheyo
BIT 2209 IT Law and Ethics
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- --- ---
Thursday --- BRAM-2, BLIS-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
--- --- -X- --- --- --- --- BIS-EVE-2
Peter Wakholi
BIS 2207 Applications Development
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
Saturday --- --- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
MUSOKE
BRM 2202 Health Records management
--- --- BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
--- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
LT 6D
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- BRAM-EVE-3
KALYOWA
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
--- ---
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
MDSE-1-option-MC
Drake Mirembe
MCN 7204 Mobile Applications Programming
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-3
ABIDI
BLS 3215 Records Management and the Law
BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-EVE-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
MCS-1-option-CS
John Ngubiri
MCS 7220 Software Security
Saturday MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7202 Design & Analysis of Algorithms
--- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Lab 1
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- SE-EVE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4200 Software Engineering Project II
---
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- DLIS-EVE-2
MWANJE
DLS 2205 Introduction to Database Management
---
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- SE-EVE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
SE-EVE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-3
Davies Rwabu
BLS 1112 Communication Skills & Practice
BLIS-EVE-3
KIYINGI
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Multimedia Lab Level 3 (Block B)
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MDSE-1-option-SE
Joseph Balikuddembe
MCN 7207 Software Design Process and Metrics
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MDSE-1-option-CN
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7208 Network Performance Evaluation
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- MCN-2-Elec
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 8109 Formal Methods in Software Engineering
---
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CS
Richard Ssekibuule
MCS 7222 Hardware and Operating Systems Security
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MDSE-1-option-CN-Elec3, MDSE-1-option-MC-Elec2
Drake Mirembe
MCN 7203 Wireless Security
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Seminar Room 2 (Block A)
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- CS-PhD
Josephine Nabukenya
PIS 9203 Presentation, Scientific Writing and Research Ethics
-X- --- CS-PhD
Richard Ssekibuule
PCS 9201 Advances in Digital Security
--- --- ---
Tuesday --- CS-PhD
Engineer Bainomugisha
PSE 9102 Science of Computer Programming
--- -X- CS-PhD
John Ngubiri
PCS 9101 Philosophy of Computing
--- MIS-1-option-ISM
Fiona Tulinayo
MIT 7215 IT Strategic Planning and Management
Wednesday CS-PhD
Gilbert Maiga
PIS 9202 Advanced Research in Systems modeling and Analysis
--- --- -X- --- --- --- --- MIS-1-option-ISM, MIS-1-option-IST
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
Thursday --- --- CS-PhD
Agnes Rwashana
PIT 9201 Advanced Research in Information for Culture and Society
-X- CS-PhD
Richard Ssekibuule
PCS 9203 Advanced Applied Queuing Systems
--- MDSE-1-option-SE, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7202 Mobile and Wireless Networks
Friday --- --- CS-PhD
Raymond Mugwanya
PIT 9202 Advanced Research in Information Technology for Development
-X- --- CS-PhD
Ernest Mwebaze
PCS 9202 Advances in Computer Vision & Image Processing
--- --- ---
Saturday --- --- --- MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7201 Fiber Optic Networks
--- CS-PhD
Patrick Ogao
PIS 9201 Advanced Research in Geographical Information Systems
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIPSD Board Room level 5 (Block B)
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- EASLIS-RAM-2
OKELLO-OBURA
MRM 7402 Research Seminar Series II
Tuesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- --- --- ---
Wednesday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- CS-Special Class
Engineer Bainomugisha
CSC 2212 Individual Project II
Thursday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7224 Computer Vision
Friday --- --- --- --- --- -X- --- --- --- --- MCS-1-option-CV
Ernest Mwebaze
MCS 7217 Pattern Recognition
Saturday --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top

College of Computing & IS
Small Lab Level 4 (Block B)
08:00 - 09:00 09:00 - 10:00 10:00 - 11:00 11:00 - 12:00 12:00 - 13:00 13:00 - 14:00 14:00 - 15:00 15:00 - 16:00 16:00 - 17:00 17:00 - 18:00 18:00 - 19:00 19:00 - 20:00 20:00 - 21:00
Monday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- --- MCS-1-option-CV
Deborah Mudali
MCS 7225 Image Processing
Tuesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
Wednesday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
Thursday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
Friday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
Saturday -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.34.2 on 2/19/18 6:14 PM

back to the top