Institution name: College of Computing & IS
Comments: Final Version: Jan, 29 2019

Table of contents

 

College of Computing & IS
BIG Lab 2
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- SE-EVE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
-x-
18:00 - 19:00 --- --- BRAM-EVE-3
NAMUJUZI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
--- -x-
19:00 - 20:00 --- BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
BRAM-EVE-3
LUYOMBYA
BRM 3204 Dissertation coordination
BRAM-EVE-2
KIBANJA
BRM 2205 Research Data Analysis
--- -x-
20:00 - 21:00 --- BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- --- -x-
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIT Conference Room
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Aminah Zawedde
MIT 7214 Audit and Security Assurance Principles
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
MIS-1-option-ISM
Fiona Tulinayo
MIT 7215 IT Strategic Planning and Management
MIS-1-option-ISM, MIT-1-option-IMS, MIT-1-option-IWC
Florence N. Kivunike
MIT 7216 E-service Delivery
MIS-1-option-IST, MIT-1-option-IMS, MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV, MIT-1-option-IWC
Evelyn Kigozi Kahiigi
MIT 7218 Legal & Ethical Aspects of Computing
--- ---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 1
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
BLIS-3
KAWALYA
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
--- BLIS-3
KADDU
BLS 1112 Communication Skills & Practice
---
09:00 - 10:00 BLIS-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
--- ---
10:00 - 11:00 --- BLIS-3
LUGYA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- --- ---
11:00 - 12:00 BLIS-3
KIDAAGA
BLS 3224 Project coordination
--- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- BLIS-3
KAWALYA
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
--- --- ---
15:00 - 16:00 BLIS-3
KADDU
BLS 1112 Communication Skills & Practice
BLIS-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- EASLIS-MSC-2
KADDU
MSC 8201 Dissertation coordination
18:00 - 19:00 --- --- --- --- EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
---
19:00 - 20:00 EASLIS-RAM-1
BUKIRWA
MRM 7204 Management of Electronic Records
--- --- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 2
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- EASLIS-RAM-1
MALE VINCENT
MRM 7202 Design and Implementation of Records Management Systems
10:00 - 11:00 --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
EASLIS-RAM-1
LUYOMBYA
MRM 7203 Records Retention, Access & Retrieval
--- --- --- ---
18:00 - 19:00 --- EASLIS-RAM-1
NALUMAGA
MRM 7201 Archives and Manuscript Management
--- ---
19:00 - 20:00 --- --- --- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-LT 4
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- EASLIS-MSC-1
KIYINGI
MSC 7205 Information Systems Development and Applications
EASLIS-MSC-1
SENDIKADIWA
MSC 7206 Technical and Scholarly Communication
---
18:00 - 19:00 EASLIS-MSC-1
KADDU
MSC 7204 Management of Information Systems and Services
EASLIS-MSC-1
OMONA
MSC 7208 Info- Entrepreneurship
--- ---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
EASLIS-Seminar Room
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 EASLIS-PhD
KIGONGO-BUKENYA
PLS 8205 Information Science and Policy Studies
--- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 EASLIS-PhD
NALUMAGA
PLS 8208 Seminar: Concept Paper Presentation
--- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- EASLIS-PhD
SENDIKADIWA
PLS 8207 Scholarly writing and communication
--- --- ---
16:00 - 17:00 EASLIS-PhD
SENDIKADIWA
PLS 8207 Scholarly writing and communication
--- EASLIS-PhD
OKELLO-OBURA
PLS 8206 Bibliometric Studies
--- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- ---
18:00 - 19:00 --- --- --- --- ---
19:00 - 20:00 --- EASLIS-RAM-1
KIYINGI
MRM 7205 Seminar in Archives & Records Management
--- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 IST-1-A
Annabella Habinka
IST 1204 System Analysis and Design
IST-1-A
Flavia Namagembe-Mwanje
IST 1203 Data and Information Management 1
IST-1-A
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
BRAM-1
KIDAAGA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
MIT-1-option-IWC, MIS-1-option-ISM
Raymond Mugwanya
MIT 7217 Web Design and Usability
09:00 - 10:00 ---
10:00 - 11:00 BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
IST-1-A
Annabella Habinka
IST 1204 System Analysis and Design
BRAM-1, BLIS-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
IST-1-A
Flavia Namagembe-Mwanje
IST 1203 Data and Information Management 1
---
11:00 - 12:00 IST-1-A
Hasifa Namatovu
IST 1201 Applied Business Statistics
BRAM-1
OMONA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
---
12:00 - 13:00 --- --- IST-1-A
Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 IST-1-A
Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
BLIS-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BLIS-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BLIS-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
SE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
MIS-1-option-ISM
Johnson Mwebaze
MIS 7212 Data Communication and Networking
15:00 - 16:00 --- ---
16:00 - 17:00 --- --- IST-1-A
Hasifa Namatovu
IST 1201 Applied Business Statistics
--- ---
17:00 - 18:00 ITS-EVE-1
Annabella Habinka
IST 1204 System Analysis and Design
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
MUSANJE
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
BRAM-EVE-1
KULISOOMA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
ITS-EVE-1
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- ---
18:00 - 19:00 BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
ITS-EVE-1
Mark Magumba
IST 1201 Applied Business Statistics
ITS-EVE-1
Mark Magumba
IST 1201 Applied Business Statistics
---
19:00 - 20:00 ITS-EVE-1
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
ITS-EVE-1
Annabella Habinka
IST 1204 System Analysis and Design
BRAM-EVE-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
---
20:00 - 21:00 ITS-EVE-1
Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
--- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 1B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 CS-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
BRAM-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
BRAM-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
BRAM-1
KULISOOMA
BRM 1202 Audiovisual Records Management
BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
---
09:00 - 10:00 CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-1
Fiona Ssozi
IST 1204 System Analysis and Design
BRAM-EVE-1
ABIDI
BRM 1203 Classification and Cataloguing
10:00 - 11:00 CS-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
IST 1203 Data and Information Management 1
11:00 - 12:00 CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- BLIS-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
MIS-1-option-ISM, MIS-1-option-IST
Peter Nabende
MCS 7226 Seminar Series
12:00 - 13:00 CS-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
--- BLIS-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- IST-1-A
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
BRAM-1
OMONA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
BRAM-1, BLIS-1
MUTIBWA
BRM 1201 Papermaking and Reprography
BRAM-EVE-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
15:00 - 16:00 BRAM-1
KIDAAGA
BRM 1203 Classification and Cataloguing
BRAM-1
MUZAKI
BRM 1202 Audiovisual Records Management
---
16:00 - 17:00 --- CS-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
--- EASLIS-RAM-2
OKELLO-OBURA
MRM 7403 Records and Information Systems Security
17:00 - 18:00 CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-EVE-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
CS-EVE-1
Fiona Ssozi
IST 1204 System Analysis and Design
---
18:00 - 19:00 CS-EVE-1
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
MIS-1-option-ISM
Rehema Baguma
MIS 7210 Management for IS Professionals
19:00 - 20:00 BRAM-EVE-1
MUZAKI
BRM 1206 Information Technology II
CS-EVE-1
John Kizito
CSC 1214 Object-Oriented Programming
CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
IST 1203 Data and Information Management 1
CS-EVE-1
John Ngubiri
MTH 2203 Numerical Analysis
---
20:00 - 21:00 CS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
IST 1203 Data and Information Management 1
---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BIT-3-Elec1
Aminah Zawedde
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
CS-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
--- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- SE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
IST-EVE-2
Patrick Ogao
IST 2203 Research Methodology
10:00 - 11:00 --- --- ---
11:00 - 12:00 IST-2
Bitwire George Albert
IST 2205 Web Systems and Technologies II
BIT-3
Bitwire George Albert
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
IST-2
Bitwire George Albert
IST 2205 Web Systems and Technologies II
BIT-3
Bitwire George Albert
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
IST-EVE-2
Patrick Ogao
IST 2203 Research Methodology
12:00 - 13:00 ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- IST-EVE-2
Brian Muchake
IST 2202 E-services
14:00 - 15:00 --- BIS3- Retakers
Amon Muteganda
BIS 2207 Applications Development
BIS3- Retakers
Amon Muteganda
BIS 2207 Applications Development
--- IST-2
Brian Muchake
IST 2202 E-services
---
15:00 - 16:00 BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
CS-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
--- ---
16:00 - 17:00 BIT-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
--- --- ---
17:00 - 18:00 IST-EVE-2
Bitwire George Albert
IST 2205 Web Systems and Technologies II
BIT-EVE-3
Bitwire George Albert
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
IST-EVE-2
Bitwire George Albert
IST 2205 Web Systems and Technologies II
BIT-EVE-3
Bitwire George Albert
BIT 3211 Integrative Programming and Technologies
IST-EVE-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
---
18:00 - 19:00 ---
19:00 - 20:00 IST-EVE-2
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
--- IST-EVE-2
Gilbert Maiga
IST 2204 IST Project Management
IST-EVE-2
Gilbert Maiga
IST 2204 IST Project Management
---
20:00 - 21:00 IST-EVE-2
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
--- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
--- --- BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
--- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- CS-3-Elec2
Lillian Komugisha
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
---
10:00 - 11:00 CS-3
Marriette Katarahweire
CSC 3205 Compiler Design
CS-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
--- --- ---
11:00 - 12:00 --- CS-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
---
12:00 - 13:00 --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- CS-3
Drake Mirembe
BSE 2206 Data Communications
CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
CS-3
Marriette Katarahweire
CSC 3205 Compiler Design
--- ---
15:00 - 16:00 --- CS-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- CS-2
Emily Bagarukayo
IST 2203 Research Methodology
--- ---
17:00 - 18:00 CS-EVE-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
BIS3-EVE Retakers
Amon Muteganda
BIS 2207 Applications Development
BIS-EVE-3
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
CS-EVE-2
Emily Bagarukayo
IST 2203 Research Methodology
CS-EVE-2, BIT-Special-Class-EVE
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
---
18:00 - 19:00 CS-EVE-2
Rose Nakibuule
CSC 1209 Logic Programming
SE-EVE-4
Alex Mwotil
BSE 4202 Software Security
---
19:00 - 20:00 CS-EVE-2
Emily Bagarukayo
IST 2203 Research Methodology
CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 2C
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
--- --- ---
10:00 - 11:00 IST-1-B
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
--- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- ---
11:00 - 12:00 BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
--- --- --- IST-1-B
Annabella Habinka
IST 1204 System Analysis and Design
BLIS-EVE-2
LUGYA
BLS 2212 Document Cataloguing II
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 IST-1-B
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
--- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 IST-1-B
Flavia Namagembe-Mwanje
IST 1203 Data and Information Management 1
--- --- BRAM-1, BLIS-1
MUSANJE
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
---
16:00 - 17:00 --- --- --- BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
17:00 - 18:00 BRAM-EVE-1, BLIS-EVE-1
MUSANJE
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
BIT-EVE-3
Fiona Tulinayo
BIT 3210 System Integration and Deployment
BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
18:00 - 19:00 ---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-1
KULISOOMA
BLS 1211 Information Technology II
BLIS-EVE-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
BLIS-EVE-1
SENDIKADIWA
BLS 1206 Publishing and Book Trade
--- ---
20:00 - 21:00 BLIS-EVE-1
KHAN
BLS 1205 Principles of Knowledge Organization
BRAM-EVE-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- SE-1
Hasifa Namatovu
IST 1203 Data and Information Management 1
--- --- IST-1-B
Emma Mugejjera
CSC 1214 Object-Oriented Programming
BIT-EVE-3-Elec1
Aminah Zawedde
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
09:00 - 10:00 --- --- ---
10:00 - 11:00 BIT-Special-Class
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- BIT-3
Fiona Tulinayo
BIT 3210 System Integration and Deployment
--- BLIS-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
11:00 - 12:00 IST-2
Brian Muchake
IST 2202 E-services
--- ---
12:00 - 13:00 --- --- BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- IST-2
Gilbert Maiga
IST 2204 IST Project Management
---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-1
Peter Wakholi
IST 1204 System Analysis and Design
SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
IST 1203 Data and Information Management 1
BLIS-EVE-1
NAMUJUZI
BRM 1101 Principles of Records and Archives Management
SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
CS-EVE-1
Fiona Ssozi
IST 1204 System Analysis and Design
---
18:00 - 19:00 ITS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
IST 1203 Data and Information Management 1
--- --- ---
19:00 - 20:00 --- --- SE-EVE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
--- ---
20:00 - 21:00 --- SE-EVE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
BIT-EVE-3-Elec1
Daudi Jjingo
BIT 3212 Digital Libraries
---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 3B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- SE-1
Peter Wakholi
IST 1204 System Analysis and Design
SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
SE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
CS-EVE-3-Elec2
Lillian Komugisha
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
09:00 - 10:00 SE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
--- SE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
10:00 - 11:00 SE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-2
Steven Odongo
BSE 2206 Data Communications
11:00 - 12:00 SE-3-Elec1
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
SE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
SE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
---
12:00 - 13:00 --- SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- SE-1
Peter Wakholi
IST 1204 System Analysis and Design
--- SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
--- ---
15:00 - 16:00 SE-1
Hasifa Namatovu
IST 1203 Data and Information Management 1
SE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
---
16:00 - 17:00 SE-2
Steven Odongo
BSE 2206 Data Communications
--- --- --- ---
17:00 - 18:00 CS-EVE-3
Marriette Katarahweire
CSC 3205 Compiler Design
CS-EVE-3-Elec2
Joyce Nakatumba-Nabende
CSC 3207 Computer Security
--- --- CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
---
18:00 - 19:00 --- CS-EVE-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
--- ---
19:00 - 20:00 CS-EVE-3-Elec2
Engineer Bainomugisha
CSC 3217 Emerging Trends in Computer Science
--- CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
---
20:00 - 21:00 --- CS-EVE-3
Marriette Katarahweire
CSC 3205 Compiler Design
CS-EVE-2, BIT-Special-Class-EVE
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 BIS-3
Agnes Nakakawa
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
IST-2
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
BLIS-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
IST-2
Gilbert Maiga
IST 2204 IST Project Management
BIS-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
---
09:00 - 10:00 BIS-3
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
10:00 - 11:00 BIS-3
Mark Magumba
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
BLIS-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
---
11:00 - 12:00 --- --- --- BRAM-EVE-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
12:00 - 13:00 --- --- BIS-3
Mark Magumba
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
--- BIS-3
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- IST-1-B
Flavia Namagembe-Mwanje
IST 1203 Data and Information Management 1
--- ---
15:00 - 16:00 IST-2
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
--- --- BLIS-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- BIS3-EVE Retakers
Amon Muteganda
BIS 2207 Applications Development
---
18:00 - 19:00 MDSE-1-option-SE
Joseph Balikuddembe
MCN 7207 Software Design Process and Metrics
MCS-1-option-CS
Daudi Jjingo
MCS 7222 Hardware and Operating Systems Security
CS-EVE-2
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- ---
19:00 - 20:00 --- CS-EVE-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
--- ---
20:00 - 21:00 SE-EVE-4
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
--- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 4B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
SE-4
Brian Oryem
BSE 4202 Software Security
--- --- SE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
---
09:00 - 10:00 SE-3
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
SE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
--- SE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
---
10:00 - 11:00 SE-3-Elec1
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
SE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4200 Software Engineering Project II
--- ---
11:00 - 12:00 --- --- SE-4
Brian Oryem
BSE 4202 Software Security
SE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
CS-EVE-3-Elec2
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 SE-3
Ruth M. Mbabazi
IST 2203 Research Methodology
SE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
--- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- ---
16:00 - 17:00 SE-3
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
--- --- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
SE-EVE-4
Mary Nsabagwa
BSE 4200 Software Engineering Project II
--- --- SE-EVE-1
Johnson Mwebaze
BSE 1207 Introduction to Internet Programming
---
18:00 - 19:00 SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
SE-EVE-1
Joseph Balikuddembe
BSE 1206 Software Development Principles
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-1
Joseph Lwomwa
MTH 2203 Numerical Analysis
SE-EVE-1
Peter Wakholi
IST 1204 System Analysis and Design
---
20:00 - 21:00 --- --- SE-EVE-1
Hasifa Namatovu
IST 1203 Data and Information Management 1
---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- CS-2, BIT-Special-Class
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
CS-2, BIT-Special-Class
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
BLIS-EVE-3
LUGYA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
10:00 - 11:00 --- CS-2
Emily Bagarukayo
IST 2203 Research Methodology
--- CS-2
Joseph Lwomwa
CSC 2210 Automata, Complexity & Computability
11:00 - 12:00 --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- BRAM-EVE-1
MUZAKI
BRM 1202 Audiovisual Records Management
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- --- BLIS-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
--- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- BRAM-2
KIGONGO-BUKENYA
BRM 2201 Management Principles and Practices
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- BIT-EVE-3
Emma Mugejjera
BIT 3213 Information Technology Project II
17:00 - 18:00 --- BLIS-EVE-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
--- --- BRAM-EVE-1
OMONA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
18:00 - 19:00 MCS-1-option-CS
Daudi Jjingo
MCS 7215 Data Encryption
BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
---
19:00 - 20:00 BLIS-EVE-3
BUKIRWA
BLS 3221 Management of Electronic Resources
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
BLIS-EVE-2
MWANJE
BLS 2208 Database Management and Information retrieval
SE-EVE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
---
20:00 - 21:00 ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 5B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- SE-2
Barbara Nansamba
MTH 1203 Calculus I
--- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- BRAM-3
NAMUJUZI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
--- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 IST-1-B
Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
BRAM-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
--- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- CS-1
Mercy Amiyo-Musasizi
IST 1203 Data and Information Management 1
IST-1-B
Annabella Habinka
IST 1204 System Analysis and Design
BIT-3
Emma Mugejjera
BIT 3213 Information Technology Project II
--- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- BLIS-EVE-2
BATTE
BLS 3117 Publication Design and Production
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 SE-EVE-2
Steven Odongo
BSE 2206 Data Communications
SE-EVE-2
Alex Mwotil
BSE 2205 Network Applications Development
SE-EVE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
SE-EVE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
---
18:00 - 19:00 --- MCS-1-option-CS
MCS 7221 Security Protocols
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-4
Brian Muchake
BSE 4201 Software Design Patterns
SE-EVE-2
Steven Odongo
BSE 2206 Data Communications
--- ---
20:00 - 21:00 --- --- SE-EVE-2
David Byansi
CSC 2200 Operating Systems
---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6A
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- BRAM-3
NAMUJUZI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
--- --- --- MDSE-1-option-CN
Benjamin Kanagwa
MCN 7206 Service Oriented Architectures
09:00 - 10:00 --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
BRAM-2
EKWARO
BRM 2204 Records Storage and Security
11:00 - 12:00 BRAM-3
LUYOMBYA
BRM 3204 Dissertation coordination
BRAM-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
--- BRAM-2
EKWARO
BRM 2204 Records Storage and Security
---
12:00 - 13:00 BRAM-1, BLIS-1
MUSANJE
BRM 1204 Applied Organizational Psychology
--- --- --- BRAM-EVE-2
EKWARO
BRM 2204 Records Storage and Security
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 BRAM-3
EKWARO
BRM 3203 Management of Electronic records
SE-2
Joab Agaba
CSC 1214 Object-Oriented Programming
IST-1-B
Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
--- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
17:00 - 18:00 BIS-EVE-3
Agnes Nakakawa
BIS 3201 IS Strategy, Management, & Acquisition
ITS-EVE-1
Mercy Amiyo-Musasizi
IST 1203 Data and Information Management 1
BLIS-EVE-2
LUGYA
BLS 2212 Document Cataloguing II
--- ---
18:00 - 19:00 BIS-EVE-3
Rehema Baguma
BIS 3207 Emerging Trends in Information Systems
BLIS-EVE-2
KADDU
BLS 2207 Documentation work and services
BRAM-EVE-2
KIBANJA
BRM 2205 Research Data Analysis
19:00 - 20:00 BIS-EVE-3
Mark Magumba
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
BRAM-EVE-2
EKWARO
BRM 2204 Records Storage and Security
BIS-EVE-3
Henry Serugunda
BIT 2209 IT Law and Ethics
20:00 - 21:00 BIS-EVE-3
Mark Magumba
BIS 3205 Data Warehousing & Business Intelligence
--- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LLT 6B
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- BRAM-2
KIBANJA
BRM 2205 Research Data Analysis
IST-1-B
Moses Makoha
IST 1201 Applied Business Statistics
IST-2
Agnes Nakakawa
BIS 2208 Information Systems Architecture
---
09:00 - 10:00 BRAM-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
--- --- SE-EVE-3
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
10:00 - 11:00 --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- BLIS-2
KIDAAGA
BLS 2212 Document Cataloguing II
--- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- BRAM-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- BRAM-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
--- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- BRAM-2
KIBANJA
BRM 2205 Research Data Analysis
---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- BRAM-EVE-1
OMONA
BRM 1205 Government Information Resources and Systems
17:00 - 18:00 SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
SE-EVE-3-Elec1
Jacob Katende
IST 2201 System Administration
SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
SE-EVE-3-Elec1
Joseph Ssemwogerere
CSC 2209 Systems Programming
--- ---
18:00 - 19:00 SE-EVE-3
Benjamin Kanagwa
BSE 3201 Software Architecture
SE-EVE-3
Ruth M. Mbabazi
IST 2203 Research Methodology
BLIS-EVE-3
KIDAAGA
BLS 3224 Project coordination
---
19:00 - 20:00 SE-EVE-3
John Kizito
BSE 3202 Distributed Systems Development
--- SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
---
20:00 - 21:00 SE-EVE-3
Joab Agaba
BSE 3209 Advanced Object-Oriented Programming
--- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LL 6C
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- IST-2
Emily Bagarukayo
IST 2203 Research Methodology
--- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
SSEKITTO
BRM 2202 Health Records management
11:00 - 12:00 --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 BRAM-2, BLIS-2
SSEKITTO
BRM 2202 Health Records management
--- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- BRAM-2, BLIS-2
SSEKITTO
BRM 2202 Health Records management
--- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 BIT-Special-Class-EVE
Florence N. Kivunike
BIT 2209 IT Law and Ethics
IST-EVE-2
Brian Muchake
IST 2202 E-services
--- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
SSEKITTO
BRM 2202 Health Records management
--- ---
18:00 - 19:00 MDSE-1-option-SE, MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7202 Mobile and Wireless Networks
MDSE-1-option-CN
Steven Odongo
MCN 7200 Advanced Internetworking Protocols
---
19:00 - 20:00 --- --- ---
20:00 - 21:00 --- BRAM-EVE-2, BLIS-EVE-2
LUYOMBYA
BRM 2203 Archives Administration
--- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
LT 6D
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- MDSE-2-option-SE
Brian Muchake
MCN 7205 Secure Software Architecture and Design
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 BLIS-EVE-2
KHAN
BLS 2211 Document Classification II
BRAM-EVE-2
MWANJE
BLS 3115 Analysis of Records Management systems
BRAM-EVE-3
SSEKITTO
BLS 3215 Records Management and the Law
CS-EVE-3
Tonny E. Bulega
BSE 2206 Data Communications
BRAM-EVE-3
NAMUJUZI
BRM 3202 Records and Archives Institution Management
-x-
18:00 - 19:00 BLIS-EVE-3
KAWALYA
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
-x-
19:00 - 20:00 --- --- ITS-EVE-1
Paddy Asiimwe
IST 1202 Introduction to Computer Networks
BRAM-EVE-3
MUTIBWA
BRM 3201 Management of museums
--- -x-
20:00 - 21:00 --- --- --- -x-
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
Lab 1
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- MCS-1-option-CS
Daudi Jjingo
MCS 7202 Design & Analysis of Algorithms
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- BLIS-EVE-3
KADDU
BLS 1112 Communication Skills & Practice
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- ---
17:00 - 18:00 --- --- BLIS-EVE-3
BATTE
BLS 3220 Community & Specialized Information Systems
BLIS-EVE-3
KAWALYA
BLS 3222 Legal, Policy and Information Ethics
BLIS-EVE-3
KADDU
BLS 1112 Communication Skills & Practice
-x-
18:00 - 19:00 MDSE-1-option-CN, MDSE-1-option-MC
Tonny E. Bulega
MCN 7201 Fiber Optic Networks
MDSE-1-option-MC
Drake Mirembe
MCN 7204 Mobile Applications Programming
MIS-1-option-IST
MIS 7206 Data Warehousing
--- -x-
19:00 - 20:00 --- BLIS-EVE-3
OMONA
BLS 3223 Information Entrepreneurship
-x-
20:00 - 21:00 --- -x-
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
Multimedia Lab Level 3 (Block B)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- ---
09:00 - 10:00 --- --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- MCS-1-option-CS, MCS-1-option-CV
Joyce Nakatumba-Nabende
MCS 7226 Seminar Series
12:00 - 13:00 --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X-
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 MCN-2-Elec
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 8109 Formal Methods in Software Engineering
MDSE-1-option-CN
Swaib Kyanda Kaawaase
MCN 7208 Network Performance Evaluation
MCS-1-option-CV
Rose Nakibuule
MCS 7224 Computer Vision
--- MCS-1-option-CS
John Ngubiri
MCS 7220 Software Security
---
19:00 - 20:00 --- ---
20:00 - 21:00 --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
Seminar Room 2 (Block A)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- CS-PhD
John Ngubiri
PCS 9201 Advances in Digital Security
09:00 - 10:00 --- --- CS-PhD
Agnes Rwashana
PIS 9202 Advanced Research in Systems modeling and Analysis
--- ---
10:00 - 11:00 CS-PhD
Josephine Nabukenya
PIS 9203 Presentation, Scientific Writing and Research Ethics
--- CS-PhD
Gilbert Maiga
PIT 9201 Advanced Research in Information for Culture and Society
CS-PhD
Raymond Mugwanya
PIT 9202 Advanced Research in Information Technology for Development
11:00 - 12:00 --- ---
12:00 - 13:00 --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- CS-PhD
Patrick Ogao
PIS 9201 Advanced Research in Geographical Information Systems
14:00 - 15:00 --- --- CS-PhD
Engineer Bainomugisha
PSE 9102 Science of Computer Programming
--- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- CS-PhD
PCS 9203 Advanced Applied Queuing Systems
17:00 - 18:00 --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 CS-PhD
John Ngubiri
PCS 9101 Philosophy of Computing
CS-PhD
Moses Ntanda
PCS 9202 Advances in Computer Vision & Image Processing
--- MDSE-1-option-CN-Elec3, MDSE-1-option-MC-Elec2
Drake Mirembe
MCN 7203 Wireless Security
---
19:00 - 20:00 --- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
CIPSD Board Room level 5 (Block B)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 --- --- --- --- --- EASLIS-RAM-2
OKELLO-OBURA
MRM 7402 Research Seminar Series II
09:00 - 10:00 --- --- --- --- ---
10:00 - 11:00 --- --- --- --- ---
11:00 - 12:00 --- --- --- --- --- ---
12:00 - 13:00 --- --- --- --- --- ---
13:00 - 14:00 -X- -X- -X- -X- -X- ---
14:00 - 15:00 --- --- --- --- --- ---
15:00 - 16:00 --- --- --- --- --- ---
16:00 - 17:00 --- --- --- --- --- ---
17:00 - 18:00 --- --- --- --- --- ---
18:00 - 19:00 --- MCS-1-option-CV
Rose Nakibuule
MCS 7217 Pattern Recognition
--- --- --- ---
19:00 - 20:00 --- --- --- --- ---
20:00 - 21:00 --- --- --- --- ---
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top

College of Computing & IS
Small Lab Level 4 (Block B)
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
08:00 - 09:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
09:00 - 10:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
10:00 - 11:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
11:00 - 12:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
12:00 - 13:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
13:00 - 14:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
14:00 - 15:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
15:00 - 16:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
16:00 - 17:00 -x- -x- -x- -x- -x- -x-
17:00 - 18:00 --- -x- -x- -x- -x- -x-
18:00 - 19:00 MCS-1-option-CV
Moses Ntanda
MCS 7225 Image Processing
-x- -x- -x- -x- -x-
19:00 - 20:00 -x- -x- -x- -x- -x-
20:00 - 21:00 -x- -x- -x- -x- -x-
Timetable generated with FET 5.35.5 on 2/14/19 7:13 PM

back to the top